Spf بالا ۱۰۰ تاثیری دارد؟

 

محافظت از پوست در برابر نور خورشید مسئله بسیار مهمی است. اکثر افرادی که نسبت به محافظت از پوست خود حساس هستند، از ضد آفتاب استفاده می‌کنند. زدن یک لایه از این کرم روی صورت می‌تواند آن را در برابر اشعه‌های آفتاب محافظت کند. اکثر ضد آفتاب‌ها از فاکتوری به نام spf برخوردار هستند که می‌تواند نفوذ پرتوهای اشعه فرابنفش به پوست را مسدود کند. میزان spfها می‌تواند متفاوت باشد، اما سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که آیا spf بالا 100 تاثیری دارد؟ برای پاسخ این سوال بهتر است که در ادامه با ما همراه باشید.

Spf مخفف چیست؟

در حقیقت spf  مخفف فاکتور محافظتی در برابر نور خورشید است که تنها معیار برای در امان ماندن از پرتو UVB خواهد بود. پرتوهای UVB معمولا مسئول ایجاد آفتاب سوختگی در پوست هستند. این در حالی است که پرتو UVA می‌تواند به عمق پوست نفوذ کند و باعث ایجاد چین و چروک، آسیب‌های پوستی و سرطان شود.

محافظت در برابر پرتو UVA به اندازه پرتو UVB مهم است. پرتو UVA از طریق پنجره نی می‌تواند عبور کند و به پوست وارد شود. برای اطمینان از اینکه ضد آفتاب شما در برابر اشعه‌های UVA هم پوست شما را محافظت می کند، باید روی آن برچسب طیف گسترده وجود داشته باشد. قبل از خرید کرم ضد آفتاب، مهم است که بدانید spf دقیقا چیست و چه کاربردی دارد.

 در حقیقت این عدد روی محصولات معیاری ایت که نشان می‌دهد چقدر از پوست شما در برابر آفتاب سوختگی محافظت می‌کند، اما عدد spf بالاتر لزوما به معنای محافظت بهتر در برابر آسیب خورشید نیست. در واقع، انتخاب یک ضد آفتاب فقط بر اساس spf بالا می‌تواند شما را از اهداف ایمنی در برابر نور خورشید حفظ کند.

عدد spf روی ضد آفتاب‌ها نشان دهنده چیست؟

عدد spf روی ضد آفتاب‌ها نشان می‌دهد چه مدت زمان طول می‌کشد که تابش اشعه فرابنفش هنگام استفاده از محصول باعث قرمز شدن پوست شما شده و در نهایت باعث آفتاب سوختگی شود. بنابراین، در حالت ایده آل، یک ضد آفتاب دارای spf 30 می‌تواند تا 97 درصد پرتوهای فرابنفش را مسدود کند. این بدین معنی است که ضد آفتاب‌ها با spf بالاتر می‌توانند میزان بیشتری از اشعه‌ها را مسدود کنند.

در شرایط عادی، یک کرم ضد آفتاب با حفاظت و پوشش بیشتر، محافظت بیشتری در برابر آفتاب سوختگی و آسیب‌های اشعه UVB نسبت به محصولات مشابه با مقادیر spf  کمتر ارائه می‌دهد. برخی افراد در هنگام استفاده از ضد آفتاب‌ها با فاکتور حافظتی بالاتر، احساس امنیت کاذب می‌کنند. بدین معنی که تصور می‌کنند به هیچ وجه در معرض اشعه فرابنفش قرار نمی‌گیرند و مدت بسیار زیادی در زیر آفتاب می‌مانند. به همین دلیل، دیگر ضد آفتاب را تمدید نمی‌کنند. زمان از بین رفتن اثر ضد آفتاب، آن‌ها آسیب بیشتری از اشعه فرابنفش دریافت خواهند کرد.

مقایسه spf 50 و 100

برای افرادی که سابقه یا خطر ابتلا به سرطان پوست و بیماری‌های ژنتیکی دارند، ممکن است spf 50 برای آن‌ها کافی نباشد. به طور کلی، اگر نیاز دارید که مدت زمان زیادی در آفتاب بمانید، باید از ضد آفتاب‌هایی با میزان فاکتور حفاظتی بالای 50 استفاده کنید. صرف نظر از این که spf ضد آفتاب چند است، باید مقدار مناسبی از آن را روی کل صورت خود پخش کنید  و هر دو ساعت یک بار آن را تمدید کنید. ضد آفتابی که دارای spf 50 است، می‌تواند 98 درصد از اشعه مضر فرابنفش را مسدود کند، این در حالی است که spf بالای 100 میزان 99 درصد از پرتوها را مسدود خواهد کرد. در نتیجه، این کرم نمی‌تواند محافظت 100 درصدی ارائه دهد و فقط برای استفاده در مناطق و شرایط خاص مناسب خواهد بود.  

میزان اثرگذاری کرم ضدآفتاب با spf 100

میزان spf فقط برای مقداری از اشعه‌های UVB که مسدود شده اند اعمال می‌شود، اما اشعه‌های UVA نیز مضر هستند. این پرتوها مسئول برنزه کردن و همچنین پیری پوست هستند و کوتاه‌ترین طول موج آن‌ها می‌تواند منحر به آفتاب سوختگی شود. برای محافظت در برابر پرتو فرابنفش خورشید به محصولی نیاز دارید که روی برچسب آن عبارت «طیف گسترده» وجود داشته باشد.

ضد آفتاب با میزان spf بالا 100 می‌تواند تا حدودی تاثیرگذار باشد. استفاده از یک ضد آفتاب با عدد spf بالاتر می‌تواند احساس امنیت کاذب ایجاد کند. حتی اگر از این محصول استفاده می‌کنید، به این معنی نیست که کل روز از محافظت کامل برخوردار هستید. شما باید بدون توجه به عدد روی ضد آفتاب آن را به طور منظم استفاده کنید و پس از مدت زمان معین ضد آفتاب را تمدید کنید. ‘

آیا spf بالا 100 تاثیری دارد؟

اگر برای شما این سوال پیش آمده است که آیا spf  بالا 100 تاثیر دارد یا نه، باید گفت که در حقیقت میزان spf بالای 100 وجود ندارد و بیشترین مقداری که می‌توانید از یک کرم ضد آفتاب دریافت کنید، 100 خواهد بود. این موضوع نگران کننده است، زیرا داشتن spf  بالا 100 ممکن است باعث شود که افراد زمان بیشتری را زیر نور خورشید بگذرانند، زیرا تصور می‌کنند که محافظت بیشتری دریافت می‌کنند. بهتر است برای این کار از یک ضد آفتاب دارای spf  بین 30 تا 50 استفاده کنید. استفاده از ضد آفتاب‌هایی که spf پایین‌تری دارند، انتخاب بهتری است، زیرا آن‌ها می‌توانند محافظت خوبی ارائه دهند. ولی در هر حال باید به موقع آن‌ها را تمدید کنید.

Spf بالا خوبه یا پایین؟

اگر به دنبال محصولی هستید که شما را از آفتاب سوختگی حفظ کند و پوست شما را سالم نگه دارد، پیشنهاد می‌شود از ضد آفتاب‌هایی با spf  30 و بالاتر استفاده کنید. spf های 30 به پایین مانند 15 ممکن است محافظت کافی را ارائه ندهند و باز هم احتمال آفتاب سوختگی برای شما وجود داشته باشد. به همین دلیل، بزرگسالان باید از ضد آفتاب‌هایی استفاده کنند که spf 50 یا 100 داشته باشند.

افرادی مانند کوهنوردان و خلبانان که در ارتفاع زیاد به سر می برن، ممکن است در معرض اشعه فرابنفش بیشتری باشند، به همین دلیل کرم‌های ضد آفتاب spf بالا 100 برای آن‌ها انتخاب ایده آل تری خواهد بود.

جمع بندی

این روزها اکثر افراد از ضد آفتاب استفاده می‌کنند و برای پوست خود ارزش زیادی قائل هستند. این محصولات مراقبت پوستی می‌توانند تاثیرات اشعه فرابنفش خورشید را تا حد زیادی کاهش دهند. بنابراین، می‌توانید از این کرم‌ها برای جلوگیری از ایجاد آفتاب سوختگی استفاده کنید. اگر به جلد ضد آفتاب‌ها دقت کنید، عددی را مشاهده خواهید کرد که نشان دهنده میزان محافظت در برابر خورشید خواهد بود. اگر قصد تهیه کرم ضد آفتاب با این میزان محافظت بالا را دارید، از فروشگاه راسن نسبت به ثبت سفارش برای باکیفیت‌ترین کالاها اقدام کنید.

سوالات متداول

آیا ضد آفتاب با spf  بالای 100 وجود دارد؟

معممولا بیشترین میزان spf که برای ضد آفتاب‌ها در نظر می‌گیرند 100 است.

آیا باید از ضد آفتاب spf 100 استفاده کرد؟

معمولا استفاده از این کرم توصیه نمی‌شود، زیرا فقط یک درصد ازspf50 بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *