تفاوت spf 30 و 50

محافظت از پوست در برابر آفتاب می‌تواند شما را از بروز مشکلات متعدد محافظت کند. ضد آفتاب‌ها بهترین محصولاتی هستند که می‌توانند این محافظت را ایجاد کنند. با توجه به فاکتور محافظتی یا همان spf که در ضد آفتاب وجود دارد، میزان محافظت آن مشخص می‌شود. درصد spf ضد آفتاب‌ها از 15 تا بالای پنجاه در نظر گرفته می‌شود، اما تفاوت spf 30 و 50 در چیست؟ در ادامه این مقاله از سایت راسن به طور کامل به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

Spf در ضد آفتاب‌ها به چه معناست؟

قبل از این که اعداد مختلف فاکتور محافظتی را بررسی کنیم، بهتر است ابتدا به این موضوع بپردازیم که spf چیست؟ این کلمه در حقیقت مخفف فاکتور محافظتی در برابر خورشید است. نور خورشید دارای اشعه فرابنفش است که می‌تواند به شکل‌های مختلف به پوست آسیب برساند. اشعه فرابنفش به دو پرتو UVA و UVB تقسیم می‌شود. پرتو UVA می‌تواند باعث به وجود آمدن چین‌وچروک در پوست و سرطان شود. از طرف دیگ پرتو UVB هم وجود دارد که آفتاب سوختگی را به وجود می‌آورد.

در حالی که برخی از ضد آفتاب‌ها می‌تواند پوست را در برابر اشعه UVA محافظت کنند، اما معمولا فاکتور spf این کار را نمی‌کند. اکثر ضد آفتاب‌هایی که دارای spf هستند، پوست را در برابر اشعه UVB محافظت می‌کنند. به یاد داشته باشید که اشعه فرابنفش حتی در روزهای ابری نیز می‌تواند تاثیرات خود را روی پوست اعمال کند. بنابراین، مهم نیست که تفاوت spf 30 و 50 در چه مواردی است. حتما قبل از خروج منزل ضد آفتاب را روی پوست خود بزنید.

عدد spf  به شما می‌گوید که تا چه میزان از پوست شما محافظت می‌کند. این امر فقط به شکل تقریبی می‌تواند میزان محافظت را تخمین بزند. ممکن است بسته به آب و هوا یا فصل مدت زمان آفتاب سوختگی تغییر کند. مواد موجود در ضد آفتاب با جذب یا انعکاس اشعه فرابنفش از پوست محافظت می‌کند و اجازه نمی‌دهد که نور خورشید به آن آسیب برساند.

مقدار اشعه فیلتر شده بر حسب عدد spf

  • SPF15 93% اشعه UVB را مسدود می‌کند.
  • SPF30 96.7% اشعه UVB را مسدود می‌کند.
  • SPF50 98% اشعه UVB را مسدود می‌کند.
  • SPF100 99% اشعه UVB را مسدود می‌کند.

 بررسی تفاوت spf 30 و 50

زمانی که یک ضد آفتاب تهیه می‌کنید، عدد spf که روی محصولات مشاهده می‌کنید، نشان دهنده محافظت در برابر اشعه UVB خورشید است. spf 30 به این معنی است که سه درصد از اشعه UVB به پوست می‌رسد. به عبارت دیگر، این مقدار فاکتور محافظتی به شما 97 درصد محافظت در برابر این اشعه را می‌دهد. 

اگر از spf 50 استفاده می‌کنید، به این معنی است که 98 درصد از پوست شما در برابر این اشعه محافظت می‌شود. این میزان فقط یک درصد بیشتر از spf 30 است. اغلب ضد آفتاب‌هایی که sfp بالاتری دارند، قیمت بیشتری نیز دارند. چندان تفاوتی بین این میزان محافظت‌ها وجود ندارد. این به این معنی است که با خرید spf 30 یا 50، فقط یک درصد محافظت بیشتر دریافت می‌کنید. زمانی که spf 15 را کنار این دو قرار می‌دهید، متوجه تفاوت آن‌ها خواهید شد. در نتیجه، هر چه این فاکتور بیشتر باشد، میزان محافظت نیز بیشتر خواهد شد.

آیا کرم‌های ضد آفتاب با SPF بالاتر بهتر عمل می‌کنند؟

معمولا هر چه میزان spf  بالاتر باشد، میزان حافظت پوست در برابر  اشعه‌های خورشید نیز بیشتر خواهد شد. اما این بدان معنی نیست که لزوما میزان محافظت spf 50 بیشتر از 30 است. وقتی میزان محافظت را مقایسه می‌کنید، متوجه می‌شوید که یک ضد آفتاب با spf 15 محافظت بسیار کمتری نسبت به مقادیر بالاتر دارد. این بدین معنی است که بین ضد آفتاب‌های spf 15 و spf 30 تفاوت بیشتری در محافظت در برابر آفتاب وجود دارد، اما در مقایسه با ضد آفتاب spf 30 و 50 تفاوت کمتری وجود دارد.

علاوه بر spf، عوامل دیگری نیز وجود دارد که به عملکرد خوب یک ضد آفتاب کمک می‌کند. علاوه بر این که باید ضد آفتابی با محافظت بیشتر از spf 25 انتخاب کنید، باید هنگام زدن آن هم احساس راحتی داشته باشید. اگر ضد آفتاب این ویژگی‌ها را داشته باشد، استفاده مداوم از آن هم راحت‌تر خواهد بود.

بهترین عدد spf ضد آفتاب برای سنین مختلف چند است و چه عددی دارد؟

حال که تفاوت spf 30 و 50 را دانستید، نوبت به آن می‌رسد که بررسی کنیم میزان فاکتورهای محافظتی برای چه سنینی مناسب هستند. معمولا برای سنین مختلف بدین شکل دسته بندی می‌شوند:

نوزادان و کودکان

از آن جای که پوست نوزادان بسیار نازک و حساس است، می‌تواند به سرعت در برابر آفتاب آسیب ببیند. با توجه به مواد شیمیایی که در ضد آفتاب‌ها وجود دارد، توصیه نمی‌شود که برای نوزادان زیر 6 ماه از آنان استفاده کرد. در مقابل، همه نوزادان بالای شش ماه و کودکان می‌توانند از ضد آفتاب‌هایی با spf 15 و spf 30 استفاده کنند.

نوجوانان و جوانان

نوجوانان و جوانان هم باید از ضد آفتابی با حداقل spf 30 استفاده کنند. جوانان و افراد بزرگسال نباید از spf15 استفاده کنند، چرا که محافظت بسیار کمی در برابر آفتاب ارائه می‌دهد. اگر پوست شما حساس است و در منزلتان آفتاب زیادی می‌تابد، بهتر است که در منزل هم از ضد آفتاب استفاده کنید.

میانسالان و افراد سالمند

افرادی که سنین بالاتر دارند، می‌تواند هم از ضد آفتاب با spf 30 و هم از ضد آفتاب با spf 50 استفاده کنند. بهتر است که ضد آفتاب را هر دو ساعت یک بار تمدید کنید، چرا که می‌تواند محافظت همیشگی برای پوستتان ایجاد کند.

مهم‌ترین ویژگی‌هایی که باید در ضد آفتاب‌ها در نظر بگیرید

علاوه بر در نظر گرفتن تفاوت spf 30 و 50، هنگام خرید یک ضد آفتاب باید به نکات دیگری نیز توجه کنید که عبارتند از:

  1. مقاومت در برابر آب و ضد آب بودن: ضد آفتاب‌هایی از کیفیت بالا برخوردار هستند که در برابر تماس آب با پوست مقاوم باشند و از بین نروند. فرمولاسیون‌های مقاوم در برابر آب محافظت طولانی‌تری را ارائه می‌دهند و نیاز به استفاده مجدد را کاهش می‌دهند.
  2. فاقد چربی برای پوست‌های مستعد آکنه: افرادی که پوست مستعد آکنه دارند، باید ضد آفتاب‌های بدون چربی را انتخاب کنند تا از مسدود شدن منافذ و متعاقبا ایجاد آکنه جلوگیری کنند.
  3. محافظت زیاد: به دنبال ضد آفتاب‌هایی باشید که محافظت وسیعی دارند، به این معنی که در برابر اشعه‌های UVA و UVB محافظت می‌کنند. این امر دفاع کامل را در برابر پیری زودرس، آسیب‌های پوستی و خطر ابتلا به سرطان پوست را تضمین می‌کنند.

چگونه می‌توان محافظت بیشتری از کرم‌های ضد آفتاب به دست آورد؟

همان طور که مشخص شد تفاوت spf 30 و 50 زیاد نیستند و استفاده از spf  بالاتر لزوما به معنای محافظت بیشتر نیست. انتخاب یک ضد آفتاب مناسب با مشخصات خاص می‌تواند محافظت بیشتری را روی پوست شما اعمال کند. بهتر است که برای این کار نکات زیر را در نظر بگیرید:

به جای ضد آفتاب‌های شیمیایی از نوع معدنی استفاده کنید!

زمانی که میزان spf  بالاتر از 30 است، بهتر است که از ضد آفتاب‌های معدنی استفاده کنید. این ضد آفتاب‌ها علاوه بر محافظت پوست در برابر آفتاب سوختگی، می‌توانند پوست را نیز خنک نگه دارند.

مرتب آن را تمدید کنید

همه افراد عادت دارند که ضد آفتاب را قبل از آرایش روی صورت خود می‌زنند، در صورتی که این محصول باید هر دو ساعت تمدید شود. می‌توانید برای این کار، ضد آفتاب را در مرحله نهایی به پوست خود بزنید.

جمع بندی

ضد آفتاب‌ها محصولاتی هستند که می‌توانند پوست را در برابر آفتاب سوختگی محافظت کنند. اگر برای خرید این کرم به فروشگاه مراجعه کرده باشید، می‌بینید که اعداد مختلفی از spf روی جلد ضد آفتاب‌ها وجود دارد، اما معمولا چند تفاوت بین تفاوت spf 30 و 50 وجود دارد که به آن‌ها اشاره کردیم. در صورتی که قصد خرید ضد آفتاب با بهترین محافظت را دارید، از سایت راسن برای خرید اقدام نمایید. محصولات راسن بهترین کیفیت و فرمولاسیون را دارد.

سوالات متداول

آیا ضدآفتاب‌هایی با SPF 30، کمتر از ضد آفتاب‌هایی با SPF بالاتر موثر هستند؟

خیر، SPF 30 با مسدود کردن 96.7درصد از اشعه ماوراء بنفش، محافظت عالی را فراهم می‌کند. ضدآفتاب‌های با SPF بالاتر تنها محافظت اضافی جزئی را ارائه می‌کنند

آیا می‌توانم با پوست روشن یا حساس از SPF 30 استفاده کنم؟

SPF 30 برای انواع پوست مناسب است.

آیا SPF بالاتر به این معنی است که می‌توانم زمان بیشتری را زیر نور خورشید بگذرانم؟

صرف نظر از مقدار SPF، ضدآفتاب باید هر دو ساعت یکبار یا بعد از شنا یا تعریق شدید تجدید شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *