بهترین ژل شستشوی صورت برای پوست خشک

همه ما هر از گاهی خشکی پوست را تجربه می‌کنیم و برنامه مراقبت از پوست خود را بر اساس آن برنامه ریزی می‌کنیم. اما آیا می‌دانستید که انتخاب شستشوی صورت مناسب برای پوست خشک به اندازه مرطوب کننده مناسب اهمیت دارد؟ هنگام انتخاب ژل شستشوی صورت برای پوست خشک، درک نیازهای پوست ضروری است. به همین دلیل باید فرمولی انتخاب کنید که برای پوست خشک طراحی شده باشد.

در این مقاله از راسن (تولید کننده محصولات آرایشی و بهداشتی) به بررسی انتخاب بهترین ژل شستشوی صورت برای پوست خشک از نظر مواد تشکیل دهنده می پردازیم. تا انتها همراه ما باشید تا با پوست خشک و هر آنچه برای درمان آن نیاز دارید آشنا شوید.

در ژل شستشوی صورت برای پوست خشک باید به دنبال چه چیزی باشید؟

  • فرمول ملایم
  • موادی که رطوبت را جذب می‌کنند، مانند اسید هیالورونیک
  • سرامیدها برای کمک به بازسازی پوست و جلوگیری از اختلالات ناشی از پاکسازی
  • فرمولی غیر کومدون زا، ملایم و بدون عطر

پاک کننده‌های پوست خشک از چه موادی تشکیل شده اند؟

هنگام انتخاب شستشوی صورت برای پوست‌های خشک گزینه‌های مختلفی وجود دارد. شوینده مرطوب کننده صورت باید فرمولی سبک مانند لوسیون داشته باشدکه به طور موثر آلودگی و آرایش را از بین ببرد در حالی که به راحتی آبکشی ‌شود بدون اینکه اثری از خود باقی بگذارد.

علاوه بر یک فرمول ملایم چند ماده مفید وجود دارد که باید در ژل شستشوی صورت برای پوست خشک وجود داشته باشند. برخی از این مواد را در ادامه با هم بررسی می‌کنیم.

·        اسید هیالورونیک

اسید هیالورونیک قندی است که به طور طبیعی توسط بدن تولید می‌شود. اسید هیالورونیک که به طور طبیعی در پوست یافت می‌شود و مسئول حجیم شدن پوست است. این ماده می‌تواند رطوبت را جذب و حفظ کند و آن را به یک عنصر آبرسان غیر کومدوژنیک عالی تبدیل ‌کند. پاک کننده صورت برای پوست‌های خشک با اسید هیالورونیک لایه ای از آبرسان را در بالای پوست ایجاد می‌کند که احساس نرمی ‌و لطافت آن را افزایش می‌دهد. اسید هیالورونیک علاوه بر آبرسانی به سطح پوست، به سفت شدن، تسکین و حجیم شدن پوست نیز کمک می‌کند.

·        سرامیدها

سرامیدها لیپیدهایی هستند که به عنوان ملات بین آجرهای سلولی پوست عمل می‌کنند تا سد پوست را تقویت کرده و به حفظ رطوبت پوست کمک کنند. سرامیدها همچنین به محافظت از سد پوست در برابر عوامل محیطی مانند محرک‌ها و آلودگی‌هاکمک می‌کنند. بدون نسبت مناسب سرامیدها، سد پوست می‌تواند به خطر بیفتد و منجر به خشکی، خارش و تحریک شود. ژل شستشوی صورت برای پوست خشک که حاوی سرامیدها است به حداقل رساندن اختلالات سد ناشی از پاکسازی کمک می‌کند و به نوبه خود سطح رطوبت پوست را افزایش می‌دهد.

·        گلیسیرین

گلیسیرین مرطوب کننده و غیر کومدون زا است (به این معنی که باعث مسدود شدن منافذ پوست نمی‌شود)، همچنین یک مرطوب کننده طبیعی است که آب را به داخل پوست می‌کشاند. با ایجاد یک لایه محافظ روی سطح پوست به تقویت و ترمیم سد پوستی کمک می‌کند. گلیسیرین به راحتی جذب پوست می‌شود بدون اینکه اثری سنگین یا چسبنده بر جای بگذارد. همچنین دارای خواص تسکین دهنده و آرام بخش است که می‌تواند به کاهش قرمزی، خارش و التهاب کمک کند و پوست خشک و تحریک شده را تسکین دهد.

نحوه انتخاب پاک کننده صورت برای پوست‌های خشک

مرطوب کننده اولین محصولی است که ممکن است برای مقابله با پوست خشک به سراغ آن برویم. اما بهتر است به اولین مرحله روتین مراقبت از پوست خود یعنی انتخاب ژل شستشوی صورت برای پوست خشک فکر کنید. بهترین شستشوی صورت برای پوست‌های خشک می‌تواند به رفع چالش‌های منحصر به فرد این نوع پوست کمک کند. یک پاک کننده موثر صورت برای پوست‌های خشک باید رطوبت بیشتری به پوست بدهد. به همین دلیل مهم است که فرمول ملایمی ‌را انتخاب کنید که احساس کنده شدن پوست یا کشیدگی در پوست را ایجاد نکند.

ژل شستشوی صورت برای پوست خشک چه کاری انجام می‌دهد؟

پوست خشک می‌تواند در قسمت‌هایی احساس کشش، سفت و پوسته پوسته شدن داشته باشد. انتخاب یک شوینده صورت که رطوبت را بدون از بین بردن چربی طبیعی پوست، هیدراته و حفظ کند، ضروری است. شوینده مناسب برای پوست‌های خشک در تابستان و زمستان، شوینده ای است که به حذف سلول‌های مرده پوست و لایه برداری ملایم پوست کمک می‌کند و بافتی نرم تر ایجاد می‌نماید. بهترین شوینده‌های صورت برای زنان و مردان با پوست خشک به آماده سازی پوست برای استفاده از سایر محصولات مراقبت از پوست مانند مرطوب کننده‌ها و سرم‌ها کمک می‌کند. تمیز کردن پوست به طور کامل با این محصولات کمک می‌کند تا سایر مواد عمیقاً به پوست نفوذ کنند و به طور موثر تاثیر خود را بگذارند.

آشنایی با خشکی پوست و علل ایجاد آن

هر فردی در هر سنی ممکن است خشکی پوست را تجربه کند و اغلب به دلیل از دست دادن بیش از حد آب یا روغن‌های طبیعی در پوست ایجاد می‌شود. علل خشکی پوست عبارتند از: کمبود رطوبت موجود در هوای اطراف، صابون‌های تند و سایر محصولات مراقبت از پوست، استعداد ژنتیکی که منجر به تولید سبوم (یا چربی کمتر) پوست می‌شود، برخی داروها (مانند داروهایی که برای کاهش کلسترول طراحی شده‌اند) و بیماری‌های مزمن مانند اگزما، پسوریازیس و دیابت.

صرف نظر از علت ریشه ای به وجود آمدن پوست خشک، اکثر پوست‌های خشک یک چیز مشترک دارند. همگی یک سد پوستی در معرض خطر دارند. سد پوست به گونه ای طراحی شده است که رطوبت را به داخل و مواد محرک را خارج می‌کند، اما وقتی آنطور که باید عمل نمی‌کند، تبخیر رطوبت و ورود محرک‌های احتمالی آسان تر می‌شود.

خشکی پوست صورت، زمانی است که پوست خشن، سفت، پوسته پوسته و خارش داشته باشد. این نتیجه سبوم کم است. سبوم روغن طبیعی است که به مرطوب نگه داشتن پوست کمک می‌کند و در نتیجه کم آبی بدن است. خشکی پوست می‌تواند موقتی یا فصلی باشد یا به دلیل عوامل دیگری مانند روتین‌های مراقبت از پوست و شرایط مزمن مانند اگزما ایجاد شود. در ادامه به بررسی برخی از علت های خشکی پوست می پردازیم.

1.     علت ایجاد خشکی پوست: عوامل محیطی

گرمای بیش از حد تابستان و رطوبت کم می‌تواند پوست را کم آب کند. کمبود رطوبت در هوا رطوبت طبیعی پوست را تبخیر کرده و پوست را کدر و خشک می‌کند. قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید نیز به سد طبیعی پوست آسیب می‌رساند. سد پوستی ضعیف شده باعث از دست رفتن رطوبت و ایجاد خشکی می‌شود. همچنین هوای سرد و خشک زمستان می‌تواند رطوبت طبیعی پوست را از بین ببرد و پوست را سفت، خشک و پوسته پوسته کند.

2.     علت ایجاد خشکی پوست: ژنتیک

برخی افراد پوست خشک دارند. عوامل ژنتیکی می‌توانند بر میزان سبوم تولید شده توسط غدد سباسه تأثیر بگذارند. افرادی که دارای سبوم ژنتیکی کم هستند ممکن است به طور طبیعی پوست خشک تری داشته باشند. تمایل ژنتیکی به پوست خشک را می‌توان به طور موثر با روش‌های مراقبت از پوست خشک، پاک کننده‌های ملایم و مرطوب کننده روزانه کنترل کرد. یکی از بهترین ژل شستشوی صورت برای پوست خشک، شستشوی صورت با محصولاتی است که حاوی پنتاویتین گیاهی، ویتامین E  و پرو ویتامین B5  باشد که بدون ایجاد خشکی پوست را تمیز کند.

3.     علت ایجاد خشکی پوست:عادات نادرست مراقبت از پوست

تنبلی و نادیده گرفتن مراحل روتین مراقبت از پوست منجر به مشکلات پوستی می‌شود. اگر عادت‌های ناسالم و نادرست را در روتین روزانه خود تکرار کنید نیز با مشکلاتی رو به رو می‌شوید. تمیز کردن بیش از حد یا استفاده از شوینده خشن صورت می‌تواند روغن‌های طبیعی را از بین ببرد. بیش از دو بار در روز صورت خود را تمیز نکنید و حتما از شوینده صورت برای پوست‌های حساس و خشک استفاده کنید.

از دوش گرفتن طولانی مدت با آب گرم خودداری کنید زیرا قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آب گرم می‌تواند سد رطوبتی پوست را مختل کند. در عوض، دوش آب ولرم یا سرد را انتخاب کنید.

لایه برداری خشن و ساینده می‌تواند باعث تحریک و خشکی بیشتر پوست شود، بنابراین از لایه بردارهای ملایم استفاده کنید. در نهایت، مرطوب کردن برای پوست خشک بسیار مهم است، زیرا به بازسازی و حفظ رطوبت کمک خواهد کرد. یک مرطوب کننده غنی و آبرسان بهترین انتخاب برای پوست‌های خشک است.

4.     علت ایجاد خشکی پوست: پیری

با افزایش سن، پوست چربی کمتری تولید می‌کند که رطوبت کلی پوست را کاهش می‌دهد. افزایش سن می‌تواند باعث نازک شدن پوست شود زیرا باعث کاهش تولید کلاژن و الاستین می‌شود. پوست نازکتر مستعد خشکی و از دست دادن رطوبت است. تغییرات هورمونی مانند نوجوانی، یائسگی و بارداری نیز می‌تواند باعث خشکی پوست شود.

5.     علت ایجاد خشکی پوست: بیماری

برخی شرایط پزشکی مانند اگزما، پسوریازیس و کم کاری تیروئید می‌توانند باعث خشکی پوست شوند. علامت شایع کم کاری تیروئید خشکی پوست است زیرا کاهش سطح هورمون می‌تواند بر حفظ رطوبت پوست و تولید چربی طبیعی تأثیر بگذارد. اگزما یک بیماری التهابی مزمن پوستی است که با لکه‌های پوستی خشک، خارش دار و ملتهب مشخص می‌شود.

جمع بندی

در زمان انتخاب ژل شستشوی صورت برای پوست خشک حتما دقت کنید که مواد لازم و موثر برای بهبود پوست در محصول به کار رفته باشد. می‌توانید به سایت راسن رفته و بهترین محصولات را از این شرکت خریداری نمایید.

سوالات متداول

آیا شستشوی صورت آبرسان به تنهایی می‌تواند پوست خشک را درمان کند؟

در حالی که شستشوی صورت آبرسان بخشی ضروری از روتین مراقبت از پوست برای نوع پوست خشک است، شما باید از سایر محصولات آبرسان و مرطوب کننده نیز استفاده کنید. برای مقابله با خشکی پوست باید از سرم‌ها و مرطوب کننده‌های حاوی مواد آبرسان مانند اسید هیالورونیک و گلیسیرین استفاده کرد.

آیا می‌توان از شستشوی صورت آبرسان با دانه‌های لایه بردار برای پوست‌های خشک استفاده کرد؟

شستشوی صورت همراه با مواد لایه بردار می‌تواند برای پوست بیش از حد خشن باشد. بهتر است از لایه بردارهای ملایم مخصوص پوست‌های خشک استفاده کنید. این شوینده‌های صورت غنی شده با عصاره‌های توت فرنگی، آنتی اکسیدان‌های میوه ای و دانه‌هایی است که با از بین بردن کثیفی‌ها و سایر آلودگی‌ها، پوست شما را پاکسازی می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *