ژل آبرسان بهتر است یا کرم آبرسان

وقتی که شما یک روتین مشخص و روزانه برای پوست خود در نظر می‌گیرید، معمولا آبرسان را هم در این روتین قرار می‌دهید. آبرسان ها نقش پر رنگی در رطوبت رسانی به پوست و حفظ آن دارند و می‌توانند ظاهر درخشان و شادابی به آن بدهند. آبرسان‌ها در انواع مختلفی تولید می‌شوند که کرم‌ها و ژل‌ها دو نوع محبوب در بین مصرف کنندگان به حساب می‌آیند. با توجه به تفاوت‌هایی که این دو آبرسان دارند، احتمالا این سوال برایتان پیش می‌آید که ژل آبرسان بهتر است یا کرم آبرسان؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است که ماهیت و تفاوت‌های هر دو را به طور کامل بررسی کنیم. پس در ادامه این مقاله از بلاگ راسن با ما همراه باشید.

کرم آبرسان چیست؟

کرم آبرسان یک نوع محصول مراقبت پوستی است که در روتین روزانه و شبانه پوست قرار می‌گیرد و می‌تواند علاوه بر برطرف کردن خشکی و ایجاد رطوبت کافی پوست، به حفظ و جلوگیری از خروج آن نیز کمک کند. همان طور که از نام این محصول پیداست، حالتی کرم مانند دارد و وقتی آن را به پوست می‌زنید، لایه ای نازک روی آن را می‌گیرد و عملکرد خود را نشان می‌دهد.

کرم‌های آبرسان می‌توانند به دو صورت عمل کنند. دسته اول رطوبت را در پوست شما به دام می‌اندازند و آن را حفظ می‌کنند. دسته دیگر برای پوست‌های بسیار خشک مناسب هستند و می‌توانند رطوبت از دست رفته پوست را در لایه خارجی آن بازیابی کنند.

چهار دسته ترکیبات در کرم‌های آبرسان وجود دارد. اولین دسته مسدود کننده‌ها هستند که یک لایه محافظ روی پوست ایجاد می‌کنند. دسته دوم مرطوب‌کننده‌ها مانند هیالورونیک اسید هستند که می‌توانند آب و رطوبت کافی را به لایه‌های زیرین پوست برسانند. عمده تاثیر کرم‌های آبرسان بر عهده این مواد است. پس هدف استفاده از کرم‌های آبرسان، رطوبت رسانی به پوست خواهد بود. سومین دسته نرم کننده‌ها مانند گلیسرین هستند که می‌توانند حالت زبری پوست و ترک‌های آن را برطرف کنند. دسته آخر ترکیبات ترمیم کننده هستند که جایگزین چربی‌های طبیعی پوست می‌شوند و می‌توانند بافت پوست را بازسازی کنند و عملکرد آن را بهبود ببخشند. اکثر آبرسان ها همه این مواد را به صورت ترکیبی دارند و می‌توانند برای پوست بسیار مفید باشند.

ژل آبرسان چیست و چه ماهیتی دارد؟

ژل‌های آبرسان بافتی کاملا متفاوت با کرم‌ها دارند. آبرسان‌هایی که به صورت ژل تولید می‌شوند، لوسیون‌هایی بر پایه آب هستند که بافت سبکی داشته و به راحتی جذب پوست می‌شوند. آن‌ها حاوی چربی و نرم کننده‌های کمتری نسبت به آبرسان‌های کرم مانند هستند. ژل‌های آبرسان با انواع پوست سازگاری دارند، اما به دلیل این که از چربی کمتری در ساخت آن‌ها استفاده شده، می‌توانند سازگاری بیشتری با پوست‌های چرب داشته باشند و برای آن‌ها به یک انتخاب ایده آل تبدیل شوند.

ژل آبرسان هیچ چربی و روغن اضافه ای به پوست وارد نمی‌کنند. در عوض، می‌توانند پوست را به صورت کامل آبرسانی و مرطوب کرده و از خشک و دهیدراته شدن آن جلوگیری کنند. ژل‌های آبرسان هیچ لایه سنگینی روی پوست بر جای نمی‌گذارند و وقتی آن‌ها را روی پوست‌های چرب می‌زنید، آن را براق نخواهند کرد. اکثر ژل‌های آبرسان عمدتا بر پایه هیالورونیک اسید هستند که خاصیت فوق‌العاده‌ای در آبرسانی عمیق پوست ایجاد می‌کنند.

برای استفاده روزانه، ژل آبرسان بهتر است یا کرم آبرسان؟

اگر قصد دارید که آبرسان را در روتین روزانه خود قرار دهید، ممکن است ندانید که ژل آبرسان بهتر است یا کرم آبرسان؟ معمولا شما باید با توجه به نوع پوست خود روتین روزانه را تنظیم کنید. پس انتخاب آبرسان مناسب هم بستگی به نوع پوست شما دارد. از نظر فنی و کاربردی، هم ژل و هم کرم آبرسان، هر دو یک نوع مرطوب کننده هستند و کاربرد یکسانی در هنگام تماس با پوست دارند.

بیشتر تفاوت آن‌ها در بافتشان است که آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند. همچنین میزان روغن و آب موجود در آن‌ها تفاوت اصلیشان را مشخص می‌کند. ژل‌ها برخلاف کرم‌ها بر پایه آب هستند. این بدین معنی است که آب بیشتری داشته و هنگام استفاده بر روی پوست رقیق‌تر هستند. ژل‌ها بدون رنگ هستند و ظاهری شفاف دارند، اما کرم‌ها معمولا دارای رنگ سفید بوده و روی پوست می‌توانند آثاری بر جای بگذارند. کرم‌های آبرسان بر پایه روغن هستند و هنگام استفاده روی پوست چربی بیشتری بر جای می‌گذارند.

چه مواقعی استفاده از ژل برای شما بهتر است؟

اگر پوست چربی دارید بهتر است که از یک ژل آبرسان استفاده کنید. کسانی که دارای پوست چرب هستند، باید از محصولات بدون روغن استفاده کنند تا پوست آن‌ها در اثر استفاده مکرر از چربی و روغن دچار آکنه نشود.

اگر به صورت روزانه آرایش می‌کنید، ژل‌ها انتخاب بهتری برای شما هستند. معمولا لوازم آرایشی دارای چربی هستند و یک لایه سنگین روی پوست ایجاد می‌کنند. بنابراین، اگر از کرم‌های آبرسان هم استفاده کنید، لایه‌های اضافی پوست شما زیاد شده و آن را سنگین می‌کنند. در این صورت پوست فرصت کافی برای تنفس را نخواهد داشت.

دو دلیل برای استفاده از کرم آبرسان به جای ژل

دلیل مشخصی برای این که تشخیص دهیم ژل آبرسان بهتر است یا کرم آبرسان وجود ندارد. انتخاب هر یک از آن‌ها کاملا به نوع پوست و ترجیح خودتان بستگی دارد. اگر سنتان کمی بالا است، بهتر است که از کرم به جای ژل استفاده کنید. هر چه سن بالاتر می‌رود، غدد چربی، فعالیت کمتری دارند و چربی کمتری روی سطح پوست به وجود می‌آید. این امر دلیل به وجود آمدن چین و چروک روی پوست است. از آن جایی که کرم‌های آبرسان بر پایه روغن هستند، علاوه بر مرطوب کردن پوست می‌توانند چربی موردنیاز آن را هم تامین کنند.

اگر عادت به آرایش کردن ندارید یا از لوازم آرایشی کمی روی پوست خود استفاده می‌کنید، می‌توانید کرم‌ها آبرسان بزنید. روغن موجود در کرم‌های آبرسان می‌تواند آرایش سنگین را تحت تاثیر قرار دهد و باعث ریزش آن و براق شدن پوست شود. پس بهتر است هنگامی که آرایش نمی‌کنید، از کرم‌ها استفاده کنید.

برای پوست چرب و دهیدراته کرم بهتر است یا ژل آبرسان؟

گاهی اوقات موقعیتی پیش می‌آید که در آن هم پوست چرب است و هم دهیدراته شده است. بسیاری از افراد نمی‌دانند که برای این پوست ژل آبرسان بهتر است یا کرم آبرسان؟ معمولا کرم آبرسان برای پوست‌های چرب مناسب نیست و باعث جوش زدن آن‌ها می‌شود، اما برخی از کرم‌ها خاصیتی دارند که می‌توانند چربی بیش از حد پوست را کاهش دهند و آن را کنترل کنند.

ژل‌های آبرسان برای پوست‌های چرب مناسب هستند، اما نمی‌توانند رطوبت موردنیاز برای پوست دهیدراته را تامین کنند. در نتیجه، استفاده از کرم‌های آبرسانی که قابلیت کنترل چربی پوست را دارند، می‌تواند برای پوست چرب و دهیدارته مناسب باشد. اگر هنوز هم برای انتخاب بین این دو شک دارید، می‌توانید با یک پزشک متخصص درباره این که ژل آبرسان بهتر است یا کرم آبرسان مشورت کنید.

سخن پایانی

همه پوست‌ها به مراقبت نیاز دارند و اگر یک روتین مناسب برای آن‌ها در نظر نگیرید، به مرور زمان می‌توانند آسیب‌های زیادی ببینند. مهم‌ترین نکته در تعیین یک روتین، انتخاب محصولات مناسب پوست است. پوست‌های چرب و خشک تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند که باعث می‌شود همه محصولات پوستی برای آن‌ها مناسب نباشد. پوست‌های مختلط چیزی بین پوست چرب و خشک است. این پوست‌ها معمولا در نواحی گونه‌ها و چانه خشک و در نواحی بینی و پیشانی چرب هستند.

شما می‌توانید هم از کرم و هم از ژل آبرسان در روتین پوست مختلط استفاده کنید. استفاده از کرم‌ها و ژل‌های آبرسان می‌تواند نقش پررنگی در رطوبت رسانی و حفظ آن در پوست داشته باشد. برای تهیه انواع کرم‌ها و ژل‌های آبرسان مناسب پوست خود، می‌توانید از طریق سایت راسن سفارش خود را ثبت نمایید.

سوالات متداول

آیا می‌توان از کرم آبرسان پوست خشک برای پوست چرب استفاده کرد؟

از آن جایی که کرم های پوست‌های خشک حاوی چربی هستند، استفاده از کرم‌ها پوست خشک روی پوست چرب می‌تواند باعث جوش زدن آن‌ها شود.

کرم‌ها و ژل‌های آبرسان را چه زمانی باید مصرف کرد؟

این محصولات در روتین روزانه و شبانه می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. در طول روز هر زمان احساس نیاز کردید می توانید استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *