عوارض لیزر پوست صورت چیست؟

جوانسازی و صاف کردن پوست صورت معمولا دغدغه همه بانوان و آقایان در سنین میانسالی است. روش‌های مختلفی برای بازسازی پوست وجود دارد که لیزردرمانی یکی از راه‌های موثر برای جوانسازی پوست به حساب می‌آید. با این که لیزر می‌تواند تا حد زیادی چین‌وچروک و لک‌های روی صورت را برطرف کند، اما مانند هر روش دیگری عوارض لیزر پوست هم ممکن است به وجود بیایند که بسته به شرایط افراد می‌توانند جزئی یا جدی‌تر باشند. این عوارض چه مواردی می‌توانند باشند؟ در ادامه این مقاله از بلاگ راسن به تمامی این عوارض و راهکارهای کاهش آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

لیزر پوست صورت چه عملکردی در جوانسازی پوست دارد؟

اگر قصد انجام لیزردرمانی را داشته باشید، احتمالا درباره فرایند انجام آن کنجکاو خواهید بود. برای انجام لیزر صورت، پزشک ابتدا بی‌حس‌کننده موضعی روی پوست صورت استفاده می‌کند. در مرحله بعد، فرایند را آغاز می‌کند و دستگاه لیزر را روی پوست شما قرار می‌دهد. سپس پالس‌های کوتاهی از دستگاه بیرون می‌آید که ناحیه موردنظر برای درمان را هدف قرار می‌دهند. بسته به قدرت لیزر استفاده شده، ممکن است در حین انجام آن احساس گرما کنید. پس از اتمام لیزردرمانی پوست شما توسط پزشک خنک می‌شود. عوارض لیزر پوست می‌تواند شامل قرمزی، تورم و موارد دیگر باشد که معمولا بیشتر آن‌ها طی چند روز از بین خواهند رفت.

عوارض لیزر صورت زنان چیست؟

در حالی که لیزر درمانی می‌تواند برای پوست مزایای زیادی به همراه داشته بشد، ممکن است عوارضی بعد از آن روی صورت رخ دهد که بهتر است با آن‌ آشنایی داشته باشید تا بتوانید آن‌ها را مدیرت کنید. این عوارض به شرح زیر هستند:

تورم و قرمزی موقت صورت

لیزردرمانی معمولا برای بهبود رنگ پوست و تناژ آن استفاده می‌شود، اما گاهی ممکن است بعد از آن قرمزی و تورم را مشاهده کنید که کاملا طبیعی خواهد بود. قرمزی صورت بعد از هر عمل زیبایی ممکن است ایجاد شود که موقت بوده و پس از چند روز برطرف خواهد شد.

جای زخم

با این که احتمال کمی دارد، اما ممکن است بعد از لیزر صورت با جای زخم یا اسکار مواجه شوید. برای جلوگیری از ایجاد اسکار که یکی از عوارض لیزر پوست خواهد بود، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

تغییر رنگ پوست

یکی از عوارضی که بعد از لیزر پوست به وجود می‌آید، تغییر رنگ پوست است. گاهی اوقات نواحی که برای جوانسازی تحت درمان قرار می‌گیرند، ممکن است روشن‌تر یا تیره‌تر از سایر نواحی صورت شوند. این اتفاق کاملا طبیعی است و اکثر کسانی که از لیزر استفاده می‌کنند، آن را گزارش کرده اند. برای از بین رفتن آثار آن بهتر است چند هفته یا چند ماه صبر کنید تا کامل بهبود پیدا کند.

ایجاد آکنه و جوش

با این که خود لیزر پوست صورت باعث بروز آکنه نمی‌شود، اما استفاده از کرم و مرطوب کننده بیش از حد روی پوست، آکنه صورت را ایجاد می‌کند.

خارش خفیف و پوسته‌پوسته شدن

وقتی که پوست تحت درمان‌های مختلف قرار می‌گیرد، تحریک می‌شود و ممکن است بعد از آن احساس خارش کنید. اگر قبل از لیزر صورت شرایط خاصی داشته باشید، این خارش بدتر می‌شود. پوسته‌پوسته شدن اگر چه یک عارضه جزئی به حساب می‌آید، اما اغلب ناخوشایند و آزاردهنده است. اگر از صورتتان هنگام پوسته‌پوسته شدن به خوبی مراقبت نکنید، می‌تواند منجر به ایجاد زخم شود. در صورتی که بعد از لیزر صورت با این مشکل روبرو شدید، بهتر است که از مرطوب کننده استفاده کنید و با دور نگه داشتن پوست از آفتاب از بدتر شد آن جلوگیری کنید.

بررسی عوارض نادر لیزر پوست صورت

تمامی عوارضی که بیان کردیم جزئی بودند و مشکلات جدی برای شما ایجاد نمی‌کند. گاهی اوقات ممکن است عوارضی را تجربه کنید که شدیدتر از عوارض قبلی هستند و می‌توانند مشکلات جدی برای پوست و سلامتی شما ایجاد کنند. با عوارض لیزر پوست صورت در ادامه آشنا می‌شویم.

آسیب به چشم

لیزر چشم فرایند حساسی است که حتما باید توسط پزشک مجرب و متخصص انجام شود. معمولا در حین لیزر باید از چشم‌ها به خوبی محافظت شود تا هیچ آسیبی نبینند. لیزرهایی که برای پوست صورت استفاده می‌شوند از قدرت زیادی برخوردارند و هر گونه خطا می‌تواند آسیب‌های جدی به اعضای صورت مانند چشم‌ها وارد کنند.

تاول و سوختگی

اگر لیزر صورت به درستی انجام نشود و قدرت آن بیش از حد باشد ممکن است پوست شما دچار سوختگی و در درجه بعد باعث ایجاد تاول شود. بسته به نوع پوست و بیماری‌های زمینه‌ای که دارید، ممکن است گاهی اوقات این اتفاق رخ دهد که بسیار نادر است. برای جلوگیری از سوختگی بهتر است که از پزشک بخواهید قبل از بروز عوارض لیزر پوست از دستگاه خنک کننده روی پوست صورت شما استفاده کند.

اکتروپیون

اگر لیزر نزدیک پلک پایین استفاده شود، می‌تواند منجر به چرخش پلک شود. این عارضه جانبی نادر است، اما اگر بعد از لیزر متوجه این اتفاق شدید، بهتر است که هر چه سریع‌تر با پزشک خود آن را در میان بگذارید.

تغییر در بافت پوست

اگر اخیرا از دستگاه سولاریوم یا آفتاب برای برنزه کردن استفاده کرده باشید، احتمال تغییر بافت پوست بعد از لیزر صورت بالا می‌رود. پس بهتر است مدتی قبل از لیزر از برنزه کردن پوست خود خودداری کنید.

عفونت زیاد

اگر چه عفونت‌های بزرگ شایع نیستند، اما ممکن است در برخی موارد بسیار نادر رخ دهند. گرمای لیزر می‌تواند عفونت‌های زمینه ای مانند ویروس تبخال را فعال کند. اگر پوست خود را بعد از جوانسازی با لیزر مراقبت نکنید یا سوختگی‌ها را درمان نکنید، احتمال بروز عفونت بالا خواهد رفت.

چه افرادی کاندیدای خوبی برای لیزر صورت نیستند؟

بازسازی و جوانسازی پوست برای همه افراد مناسب نیست. برخی افراد شرایط خاصی دارند که باعث می‌شود کاندیدای خوبی برای انجام لیزر درمانی نباشند. اگر مستعد ابتلا به تبخال هستید، بهتر است از انجام این روش درمانی پوست خودداری کنید. بیماری‌های خودایمنی مانند لوپوس می‌توانند خطرناک باشند و اگر به پزشک برای جوانسازی صورت با لیزر مراجعه کنید، این روش را برای شما انجام نخواهد داد.

بارداری و شیردهی نیز از ممنوعیات این روش هستند و باید بعد یا قبل از بارداری برای جوانسازی پوست اقدام کنید. از آن جایی که یکی از عوارض لیزر تغییر رنگدانه‌های پوست است، ممکن است افرادی که پوست تیره‌تری دارند با عوارض شدیدتری بعد از لیزردرمانی مواجه شوند. پس اگر رنگ پوست تیره‌ای دارید، بهتر است که از انجام آن خودداری کنید.

راهکارهای کاهش عوارض لیزر پوست صورت

اگر لیزر پوست صورت را انجام دادید و عوارض در پوست صورت خود مشاهده کردید، باید کارهایی برای کاهش عوارض لیزر پوست انجام دهید. پیشگیری از بروز عارضه بعد از لیزر ممکن نیست، اما می‌توان اقداماتی برای کم کردن عوارض بعد از آن انجام داد. برخی از راهکارهایی که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید به شرح زیر هستند:

  • اگر بعد از لیزر تورم و التهاب در پوستتان مشاهده کردید، بهتر است که از کمپرس سرد استفاده کنید. یخ همیشه برای از بین بردن تورم موثر است.
  • تمیز کردن پوست صورت دو تا پنج بار در روز می‌تواند به تسکین نواحی تحت درمان کمک زیادی کند.
  • اگر حس می‌کنید که پوست صورتتان بیش از حد حساس شده و احساس خارش دارید، از محصولات درمانی که برای مراقبت از پوست طراحی شده اند استفاده کنید تا بتوانید پوست خود را تسکین دهید.
  • به هیچ وجه از دخانیات و سیگار استفاده نکنید. دخانیات می‌توانند روند طبیعی بهبود بدن را به تعویق بیاندازند.
  • اگر پزشکتان توصیه کرده است، می‌توانید هر روز از مرطوب کننده روی صورت خود استفاده کنید.
  • پس از این که پوست صورت شما به طور کامل بهبود یافت، هر روز از ضد آفتاب استفاده کنید. افرادی که پوست حساسی دارند بهتر است که از ضد آفتابی استفاده کنند که حداقل میزان SPF آن 30 باشد.

تمامی این راهکارها به شما کمک می‌کنند تا حدی عوارض بعد از لیزر خود را کاهش دهید تا بتوانید از نتایج آن لذت کافی را برید.

سخن پایانی

در سال‌های اخیر روش‌های مختلفی برای جوانسازی و افزایش زیبایی ظاهری به وجود آمده اند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. جوانسازی و بازسازی پوست با لیزر نیز یکی از روش‌های موثر است که می‌تواند با استفاده از پالس‌های شدید لیزر کلاژن‌های پوست را تحریک کند تا در نتیجه پوست روشن و شفافی داشته باشید. با این که به عوارض لیزر پوست اشاره کردیم، اما هنوز هم این روش بسیار محبوب است. برای کاهش صدمات بعد از لیزر پوست می‌توانید محصولات متناسب با پوست خود را از سایت راسن خریداری نمایید.

سوالات متداول

آیا جوانسازی پوست با لیزر درد دارد؟

از آن جایی که از بی حسی در هنگام لیزر استفاده می‌شود، بروز درد تقریبا غیر ممکن است.

عوارض لیزر پوست در چه افرادی ایجاد می‌شود؟

این عوارض کاملا نرمال هستند و در هر فردی ممکن است به وجود بیایند.

آیا عوارض لیزر پوست دائمی هستند؟

خیر معمولا این عوارض موقتی هستند و پس از مدتی از بین می‌روند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *