آنتی اکسیدان‌های قوی موثر در پوست

مراقبت از پوست برای همه افراد بسیار مهم است و رعایت نکات لازم برای داشتن پوستی جوان و شاداب می‌تواند فرایند پیری را به تاخیر بیندازد. مواد زیادی وجود دارند که می‌تواند روی پوست و جوان ماندن آن تاثیر بگذارند که آنتی‌اکسیدان‌ها یکی از موثرترین آن‌ها به شمار می‌روند. این مواد عمدتا طبیعی هستند و می‌توانند از پوست در برابر عوامل خارجی محافظت کنند، اما آنتی اکسیدان‌های قوی موثر در پوست چه هستند؟ در ادامه این مقاله از بلاگ راسن با تمامی آن‌ها آشنا خواهید شد.

آنتی اکسیدان چیست؟

اگر از محصولات زیبایی و مراقبتی استفاده کرده باشید، احتمالا کلمه آنتی اکسیدان را شنیده اید. بسیاری از افراد اطلاعات کمی راجعه به آنتی اکسیدان‌ها دارند و دقیقا نمی‌دانند که کاربرد این ماده چیست و از چه چیزی به وجود آمده است؟ در حقیقت، آنتی اکسیدان‌ها گروهی از ترکیبات طبیعی هستند که از سلول‌های بدن در برابر آسیب محافظت می‌کنند. بدن انسان به تنهایی می‌تواند برخی از آنتی اکسیدان‌ها را تولید کند، اما بیشتر آنتی اکسیدان موردنیاز بدن را باید از مکمل‌ها و مواد غذایی دریافت کنید.

تحقیقات نشان داده است که مصرف مکمل‌ها به اندازه خوردن مواد غذایی دارای آنتی اکسیدان‌های طبیعی نمی‌تواند موثر باشد، اما تا حدودی می‌تواند میزان آنتی اکسیدان لازم بدن را فراهم کند. این مواد بیشتر در سبزیجات و میوه‌ها یافت می‌شوند و نه تنها برای پوست، بلکه برای سلامت کل بدن نیز مفید خواهند بود.

نقش آنتی اکسیدان‌ها و رادیکال‌های آزاد در محافظت از پوست

آنتی اکسیدان‌ها، رادیکال‌های آزاد را که در اثر فرآیندهای متابولیک بدن به وجود می‌آیند و پاسخ بدن به عوامل خارجی مانند اشعه فرابنفش هستند را مهار می‌کنند. رادیکال‌های آزاد عمدتا ناپایدار هستند و از یک یا چند الکترون جفت نشده تشکیل شده اند. به همین خاطر، برای جفت شدن با مولکول‌های دیگر واکنش می‌دهند.

این فرآیند باعث آسیب به DNA، کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها در بدن می‌شود. رادیکال‌های آزاد قادر هستند که کلاژن پوست را از بین ببرند و مکانیسم طبیعی ترمیم پوست را مختل کنند. در نتیجه، فرآیندهای التهابی آغاز شده و به دنبال آن آکنه و چین‌وچروک ایجاد می‌شود. پوست شما هر روزه توسط عوامل زیادی مانند آلودگی و نور صفحه نمایش وسایل الکترونیکی تحت تاثیر قرار می‌گیرد که باعث به جود آمدن استرس اکسیداتیو می‌شود.

این استرس باعث کاهش رطوبت، از دست دادن الاستین و افزایش رنگدانه‌ها در پوست خواهد شد. تنها هدف آنتی اکسیدان‌ها محافظت از سلول‌ها در برابر رادیکال‌های آزاد با رها کردن برخی الکترون‌هاست. اگر به دنبال محافظت پوست خود در برابر استرس اکسیداتیو و رادیکال‌های آزاد هستید، بهتر است که از آنتی اکسیدان‌های موثر در پوست استفاده کنید.

مهم‌ترین آنتی اکسیدان‌های قوی موثر در پوست

حال که تاثیر آنتی اکسیدان ها روی پوست را درک کردید، نوبت به معرفی آنتی اکسیدن های قوی موثر در پوست می‌رسد. در ادامه با آنها آشنا می شویم.

ویتامین E

این ویتامین یک آنتی اکسیدان محلول در چربی است که در سطح عمیق‌تری از پوست عمل می‌کند. ویتامین E علاوه بر کمک به پوست در مدیریت تاثیرات ناشی از نور آفتاب، می‌تواند به ترمیم سلولی نیز کمک کند و در نتیجه سد پوستی را تقویت کند. اگر این ویتامین به همراه ویتامینC مصرف شود، تاثیر دوچندانی روی محافظ از پوست خواهند گذاشت.

رتینول یا ویتامینA

رتینول شناخته شده‌ترین ماده موضعی برای جلوگیری از پیری پوست است که در واقع یک آنتی اکسیدان قوی نیز به شمار می‌رود. این ماده چرخش سلولی پوست را سرعت می‌بخشد، آسیب‌های ناشی از اشعه فرابنفش را درمان می‌کند و همچنین آکنه و خطوط ریز روی پوست را از بین می‌برد. در نتیجه، رنگ و بافت پوست بهبود خواهد یافت.

ویتامین C

این ویتامین یکی از معدود مواد فعالی است که می‌تواند برای پوست مفید باشد. این آنتی اکسیدان فواید زیادی برای پوست از جمله روشن کنندگی پوست، حمایت از ترشح کلاژن و کاهش هایپرپیگمنتاسیون را دارد. ویتامین C برای داشتن قدرت محافظتی در برابر استرس اکسیداتیو و مبارزه با رادیکال‌های آزاد به عنوان یک آنتی اکسیدان محبوب شناخته شده است. این آنتی اکسیدان در ترکیب با آنتی آکسیدان‌های قوی موثر در پوست مانند اسید فرولیک می‌تواند بهترین عملکرد را داشته باشد. با استفاده از کرم‌های ضد آفتاب دارای ویتامین سی و SPF می‌توانید از پوست خود در برابر رادیکال‌های آزاد و اشعه فرابنفش محافظت کنید.

پلی فنول

یکی دیگر از زیرگروه‌های آنتی اکسیدان‌ها پلی‌فنول‌ها هستند که گیاهی بوده و مملو از آنتی اکسیدان P هستند. در مواد طبیعی مانند چای سبز و انار می‌توانید این مواد را پیدا کنید. استفاده موضعی از پلی فنول‌ها می‌تواند به ترمیم پوست، جلوگیری از بروز علائم پیری مانند چین‌وچروک و محافظت از پوست در برابر آسیب‌های خورشید کمک کند. هنگامی که این مواد در ضد آفتاب استفاده می‌شوند، می‌تواند یک اثر حافظتی فوق العاده در برابر اشعه فرابنفش داشته باشند.

کورکومین

ماده فعال زردچوبه که کورکومین نام دارد، یک ضد التهاب قوی است که به صورت داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کورکومین با مسدود کردن یک مولکول خاص می‌تواند راه خود را به سلول‌های بدن پیدا کند و ژن‌هایی را که منجر به التهاب می‌شوند را کنترل کند.

رزرواترول

این ماده یک پلی فنول طبیعی با خواص آنتی اکسیدانی است. این ریز مغذی‌ها مسئول دادن رنگ‌های تیره به برخی مواد غذایی مانند تمشک و انگور هستند. اگر به صورت موضعی از این ماده که جز آنتی اکسیدان‌های قوی موثر در پوست است، استفاده کنید، مزایای ضد پیری زودرس به دست می‌آورید. این امر بدین معنی است که می‌تواند سطح کلاژن پوست را حفظ کند. علاوه بر این، برخی افراد مشاهده کرده اند که در اثر استفاده از این محصول، پوست آن‌ها روشن‌تر شده است.

قوی‌ترین آنتی اکسیدان طبیعی چیست؟

آستاگزانیتن، این آنتی اکسیدان قوی متعلق به خانواده کارونتوئیدها است. این مواد زیر گروهی از آنتی اکسیدان‌ها هستند که مسئول رنگ‌های نارنجی و قرمز برخی مواد خوراکی مانند هویج به حساب می‌آیند. در مقابل، آنتی اکسیدان دیگری به نام بتاکاروتن وجود دارد که اکثر تاثیرات را از آن خود می‌کند، حتی با این که آستاگزانتین تاثیرات بسیار زیادی دارد. این ماده مزایای زیادی از جمله جلوگیری از آسیب‌های پوستی ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. اگر این ماده به عنوان مکمل استفاده شود، از لایه کلاژن پوست محافظت می‌کند. همچنین پوست را هیدراته نگه می‌دارد.

آکستانزانتین قوی‌ترین آنتی اکسیدان طبیعی به شمار می‌رود، زیرا می‌تواند به همه قسمت‌های سلول‌ها برسد و همچنین می‌تواند از سد خونی مغزی برای محافظت از سیستم عصبی و مغز عبور کند. این ماده به طور طبیعی در غذاهای دریایی، جلبک‌ها و ماهی‌های مختلف یافت می‌شود. آکستانزانتین فواید زیادی به خصوص برای ورزشکاران دارد. این ماده دارای اثر ضد التهابی قوی است است که با کاهش هلیکوباکتری عمل می‌کند و حتی علائم التهاب معده را نیز کاهش می‌دهد.

بیشترین انتی اکسیدان در کدام میوه است؟

اکثر افراد به دنبال منابع غنی آنتی اکسیدان هستند تا بتوانند از پوست خود مراقب کنند و آن را جوان و شاداب نگه دارند. مواد غذایی زیادی وجود دارد که این ماده در آن‌ها یافت می‌شود، اما معمولا میوه‌ها منابع غنی از آنتی اکسیدان هستند. خانواده توت‌ها در میان میوه‌ها بیشترین منبع آنتی اکسیدان را دارند.

میوه‌های دیگر هم منابع غنی از آنتی اکسیدان‌های قوی موثر در پوست هستند که می‌توانند نیاز بدن و پوست را به طور کامل تامین کنند. ویتامین C، لیکوپن و رزوراترول بیشترین آنتی اکسیدان‌هایی هستند که می‌توانید در میوه‌ها پیدا کنید. برای دریافت آنتی اکسیدان کافی، بهتر است که در روز 4 یا 5 وعده میوه و سبزیجات مصرف کنید. با این حال، نیاز روزانه هر شخص بسته با میزان کالری که باید دریافت کند متفاوت خواهد بود.

بلوبری نسبت به دیگر خانواده بری‌ها و توت‌ها آنتی اکسیدان بیشتری دارد. خوردن یک فنجان از این میوه می‌تواند تا ده برابر آنتی اکسیدان‌های قوی موثر در پوست را برای شما فراهم کند. کشمش و آلو نیز می‌توانند در حفاظت از پوست موثر باشند و آنتی اکسیدان موردنظر آن را فراهم کنند. زغال اخته، تمشک و توت فرنگی سرشار از آنتی اکسیدان است که از سلول‌های سالم در برابر بسیاری از سرطان‌ها محافظت می‌کند.

کلام آخر

محافظت از پوست در برابر عوامل خارجی و داخلی مسئله بسیار مهمی است که باید نکات مختلفی را برای آن در نظر بگیرید. آنتی اکسیدان‌ها یکی از مواد موثری هستند که می‌توانند میزان حفاظت کافی را برای شما ایجاد کنند. اگر چه مواد غذایی زیادی سرشار از آنتی اکسیدان‌های قوی موثر در پوست وجود دارند، اما شما می‌توانید با توصیه پزشک از مکمل‌ها نیز استفاده کنید. همچنین می‌توانید این مواد غذایی را تغییر دهید و در دسرهای مختلف از آن‌ها استفاده نمایید. برای خرید انواع مختلف کرم های حاوی آنتی اکسید مانند ویتامین E و C می توانید از سایت راسن اقدام نمایید.

سوالات متداول

آنتی اکسیدان‌های قوی موثر در پوست طبیعی هستند یا مصنوعی؟

اکثر آنتی اکسیدان‌هایی که می‌توانید برای پوست خود استفاده کنید در مواد سالم و طبیعی وجود دارند.

چرا آنتی اکسیدان‌ها باعث حفاظت پوست می‌شوند؟

این مواد می‌توانند در مقابل رادیکال‌های آزاد محافظت کنند و از تخریب پوست جلوگیری خواهند کرد.

چه زمانی آنتی اکسیدان‌ها را برای محافظت پوست می‌توان استفاده کرد؟

استفاده روزانه از آنتی اکسیدان‌ها در مراقبت‌های موضعی پوست می‌تواند به جلوگیری از آسیب سلولی، کاهش التهاب و جلوگیری از علائم پیری پوست کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *