آیا ضد آفتاب پوست را روشن می‌کند؟

زمانی که یک لایه از ضد آفتاب را روی پوست می زنید، معمولا انتظارات زیادی از آن دارید. این کرم‌ها با ترکیباتی که دارند می‌توانند محافظت زیادی را روی پوست اعمال کنند. موارد مختلفی مانند چروک شدن پوست در اثر تابش بیش از حد نور خورشید و یا تیره شدن پوست وجود دارند که یک کرم ضد آفتاب می‌تواند از رخ دادن آن‌ها جلوگیری کند. از آن جایی که بسیاری از افراد روی رنگ پوست خود حساس هستند، این سوال را می‌پرسند که آیا ضد آفتاب پوست را روشن می‌کند؟ و ضد آفتاب چه تاثیری روی رنگ پوست دارد؟ در این مقاله از سایت راسن به بررسی این موضوع به طور کامل خواهیم پرداخت.

تاثیر ضد آفتاب روی رنگ پوست

کرم‌های ضد آفتاب ظاهری شبیه به لوسیون و کرم‌های مرطوب‌کننده دارند و می‌توانند پوست شما را در برابر آفتاب محافظت کنند. در واقع ضد آفتاب می‌تواند رنگ طبیعی پوست را حفظ کند. پوست شما به مرور زمان در برابر آفتاب آسیب‌پذیر می‌شود و زمانی که سن بالاتر می‌رود، لک‌های پوستی روی صورت ایجاد خواهد شد.

این لک‌ها به مرور رنگ پوست را تغییر داده و باعث تیره‌تر شدن آن می‌شوند. کرم‌های روشن‌کننده حاوی ضد آفتاب، اثرات روشن‌کنندگی روی پوست دارند. در نتیجه، می‌توانند لک‌های ناشی از نور خورشید را از بین ببرند و پوست را روشن کنند. از موثرترین ترکیبات این کرم‌ها می‌توان به ویتامین C اشاره کرد. این ویتامین خاصیت زیادی در روشن‌کنندگی پوست دارد، به همین دلیل، سرم‌های ویتامین C محصولات پرفروشی به حساب می‌آیند.

همه افراد از نوجوانان تا بزرگسالان باید به‌صورت روزانه از ضد آفتاب استفاده کنند. کرم ضد آفتاب می‌تواند رنگ طبیعی پوست را تا حد زیادی حفظ کرده و از ایجاد لک‌ها جلوگیری کند. ترکیباتی مانند موارد زیر در کرم‌های ضد آفتاب می‌توانند در جلوگیری از تیره شدن پوست تاثیرگذار باشند:

  • ویتامین 3B
  • عصاره شاه توت
  • آربیوتین
  • کوجیک اسید

آیا ضد آفتاب باعث روشن شدن پوست می شود؟

کرم ضد آفتاب بر خلاف تصور اکثر افراد، نمی‌تواند پوست را روشن کند. در واقع در ترکیبات آن ماده‌ روشن کننده پوست وجود ندارد. این کرم برای محافظت از پوست در برابر اشعه‌های مضر خورشید که باعث پیری زودرس، خشکی و سرطان پوست می‌شود، طراحی شده اند.

ضد آفتاب وقتی یک لایه محافظ در برابر اشعه فرابنفش ایجاد می‌کند، خودبه‌خود ملانین پوست را کاهش می‌دهد. به همین خاطر، باعث می‌شود که پوست روشن‌تر به نظر برسد.

از طرفی، برخی از کرم‌های روشن‌کننده پوست حاوی ضد آفتاب هستند که ممکن است با ویژگی روشن‌کنندگی ضد آفتاب‌ها اشتباه گرفته شود. این کرم‌ها هم می‌توانند پوست را روشن‌تر کرده و هم به دلیل داشتن خاصیت SPF، پوست را در برابر آفتاب محافظت کنند. در نتیجه، خاصیت روشن‌کنندگی به خاطر ماهیت کرم و ترکیبات آن است و اگر می‌خواهید پوستتان روشن‌تر به نظر برسد، از کرم‌های دارای خاصیت روشن‌کننده استفاده کنید.

آشنایی با ضد آفتاب رنگی و بی‌رنگ

هنگام انتخاب یک ضد آفتاب ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که ضد آقتاب رنگی بهتر است یا بی‌رنگ؟ و آیا ضد آفتاب پوست را روشن می‌کند؟ در حقیقت این دو با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند، اما نهایتا شما با توجه به میزان بودجه و ترجیح خودتان می‌توانید برای خرید یکی از آن‌ها تصمیم بگیرید. با این دو نوع کرم ضد آفتاب در ادامه بیشتر آشنا می شویم.

ضد آفتاب بی‌رنگ

ضد آفتاب‌های بی‌رنگ هیچ رنگی به پوست نمی‌دهند و فقط نقش محافظ را ایفا می‌کنند. این کرم‌ها می‌توانند معدنی یا شیمیایی باشند. کرم ضد آفتاب معدنی ظاهری گچی مانند به پوست می‌دهد. اما نمونه‌های شیمیایی به صورت یکنواخت روی پوست پخش خواهند شد. اما هیچ تاثیری روی روشن شدن پوست ندارند.

ضد آفتاب رنگی

کرم‌های رنگی می‌توانند در روشن نشان دادن پوست نقش مهمی داشته باشند. این کرم‌ها معمولا جایگزین کرم پودر می‌شوند، پس با ضد آفتاب‌های بی‌رنگ تفاوت دارند. در مورد ضد آفتاب‌های رنگی می‌توان گفت که روی روشن شدن پوست به صورت موفق تاثیر می‌گذارند. بعد از شستن کرم از روی پوست هیچ اثری از آنها باقی نخواهد ماند.

چرا برخی ضد آفتاب‌ها پوست را تیره می‌کنند؟

ضد آفتاب‌ها به‌خودی‌خود نمی‌توانند باعث تیره‌تر شدن پوست شوند. وقتی ضد آفتاب با مواد آرایشی ترکیب می‌شود، روغنی روی پوست تولید خواهد شد که پس از مدتی اکسید شده و باعث می‌شود که پوست تیره‌تر به نظر برسد.

تاثیر ضد آفتاب برای جلوگیری از تیره شده پوست

لوازم آرایشی با ترکیباتی که دارند به تنهایی پوست را تیره می‌کنند. همچنین قرار گرفتن طولانی مدت در نور خورشید می‌تواند روی ملانین‌ها تاثیر گذاشته و به مرور باعث تغییر رنگ آن‌ها شود. پس وقتی یک لایه ضد آفتاب روی پوست می زنید، از تولید بیش از حد و تغییر رنگ ملانین محافظت خواهید کرد. این کار به جلوگیری از تیره شدن پوست کمک می کند.

جمع بندی

ضد آفتاب‌ها بسیار مفید هستند و همه افراد با هر نوع پوستی می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. اگر دوست ندارید پوست شما تیره شود، می‌توانید از ضد آفتاب برای روشن ماندن پوست خود در زیر نور خورشید کمک بگیرید. در پاسخ به سوال آیا ضد آفتاب پوست را روشن می‌کند یا نه، می‌توان گفت که این کرم از تغییر رنگ ملانین‌ها جلوگیری کرده و رنگ طبیعی پوست صورت را حفظ خواهد کرد. برای روشن کردن پوست خود می‌توانید از کرم‌هایی استفاده کنید که خاصیت روشن‌کنندگی دارند. برای تهیه انواع کرم‌های ضد آفتاب مناسب پوست خود با بالاترین کیفیت می‌توانید از سایت راسن خرید خود را انجام دهید.

سوالات متداول:

آیا  ضد آفتاب را بدون مرطوب‌کننده استفاده می کنند؟

ضد آفتاب‌هایی که دارای مرطوب‌کننده هستند، می‌توانند به تنهایی استفاده شوند.

استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب چه تاثیری روی روشن شدن پوست دارد؟

اگر هرروز از ضد آفتاب استفاده کنید، به مرور از بروز لک‌های پوستی جلوگیری خواهید کرد.

ضد آفتاب رنگی پوست را روشن می‌کند؟

این کرم‌ها با توجه به این که دارای پرایمر یا کرم پودر هستد، می‌توانند رنگ پوست را تا حدی تغییر دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *