مضرات کرم ضد آفتاب

استفاده از ضد آفتاب بین همه افراد رایج است و روزانه میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا از این کرم‌ها استفاده می‌کنند. اما آیا تا به حال به مضرات کرم ضد آفتاب فک کرده‌اید؟ همه ما روزانه تقریبا مقدار زیادی از این کرم را روی پوست خود می‌زنیم تا از آن در برابر نور خورشید محافظت کنیم. این مسئله کاملا درست است و ضد آفتاب تاثیر زیادی روی محافظت از پوست دارد. اما اگر برای پوست ضرر داشته باشد، چه آسیب‌هایی می‌تواند به آن وارد کند؟ برای دانستن پاسخ این سوال با ما تا انتهای مقاله از بلاگ راسن همراه باشید.

نحوه عملکرد ضد آفتاب روی پوست

ضد آفتاب کرمی است که اشعه ماورا بنفش خورشید را می‌تواند منعکس کند. این اشعه به دو نوع تقسیم می‌شود. نوع اول اشعه UVB است که باعث آفتاب‌سوختگی شده و نقش عمده‌ای در ایجاد سرطان پوست ایفا می‌کند. پرتوهای نوع دوم، اشعه UVA است که باعث آسیب رساندن به پوست شده و آثار چین‌وچروک و پیری را به وجود می‌آورند. ضد آفتاب با ترکیباتی که دارد می‌تواند پوست را در برابر این دو نوع اشعه حفظ کند.

آووبنزن موثرترین ماده‌ای است که در ساخت کرم ضد آفتاب استفاده شده و می‌تواند اشعه UVA را دفع کند. ترکیباتی مانند اکتی سالات و هوموسالات می‌توانند اشعه UVB را به‌محض ورود به پوست جذب کنند. پس می‌توان نتیجه گرفت که ضد آفتاب با داشتن رنگ‌دانه‌های جذب‌کننده اشعه فرابنفش و مولکول‌های ضد آفتاب، یک سد دفاعی نازک روی پوست ایجاد کرده و آن را در برابر عوامل محیطی حفظ می‌کند.

مضرات کرم ضد آفتاب و ماندن ضدآفتاب روی پوست چیست؟

با این که همه ما درباره فواید و مزایای ضد آفتاب می‌دانیم، اما بهتر است که معایب و مضرات کرم ضد آفتاب را هم بررسی کنیم.

ایجاد واکنش آلرژیک

از رایج‌ترین مضرات کرم ضد آفتاب می‌توان به ایجاد حساسیت در پوست اشاره کرد. ترکیباتی مانند بنزوفنون‌ها، سینامات‌ها و اکسی بنزون که در این کرم‌ها استفاده می‌شوند، ممکن است منجر به آلرژی یا درماتیت تماسی شوند.

بستن منافذ پوست و بدتر شدن آکنه‌ها

اگر چه کرم‌های ضد آفتاب می‌توانند برای پوست بسیار مفید باشند، اما برای افراد مبتلا به آکنه و مخصوصا جوش‌های فعال دردسر ایجاد خواهند کرد. هنگامی که آکنه‌ها با مواد شیمیایی موجود در ضد آفتاب برخورد می‌کنند ممکن است واکنش نشان دهند و بدتر شوند. از طرفی، زدن یک لایه ضخیم از ضد آفتاب می‌تواند به مرور منافذ صورت را ببندد و باعث ایجاد آکنه‌های جدید و همچنین کدر شدن پوست شود. بهتر است افراد مستعد آکنه از ضد آفتاب‌های مبتنی بر ژل یا اسپری آن استفاده کنند.

ایجاد سرطان سینه در بانوان

شاید تعجب کنید، اما ضد آفتاب می‌تواند روی ایجاد سرطان سینه تاثیر بگذارد! یکی از رایج‌ترین مواد شیمیایی مورد استفاده در این کرم‌ها، اکسی بنزون است. این ماده می‌تواند دارای خواص استروژنی باشد که ممکن است روی سطح استروژن خون شما تاثیر بگذارد. همچنین مطالعات نشان می‌دهد که این ماده مختل کننده غدد درون‌ریز است و می‌تواند بر فرایند هورمونی بدن شما تاثیر بگذارد. از این رو، استفاده از کرم‌های ضد آفتاب ممکن است پتانسیل ابتلا به سرطان سینه را در زنان ایجاد کند.

تحریک چشم

کرم‌های ضد آفتاب ممکن است با ترکیباتی که دارند چشم را تحریک کرده و باعث سوزش آن شوند. این مورد خطرناک نیست، اما اگر تحریک مداوم را تجربه کردید، بهتر است که با یک پزشک متخصص در این باره مشورت کنید.

چه عواملی باعث به وجود آمدن عوارض جانبی و مضرات کرم ضد آفتاب می‌شوند؟

حال که مضرات کرم ضد آفتاب را مطالعه کردید، ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که چه عواملی باعث به وجود آمدن این مضرات می‌شوند؟ به طور کلی این فاکتورها می‌توانند روی ایجاد عوارض جانبی ضد آفتاب تاثیر بگذارند:

  • وجود مواد شیمیایی مختلف اولین عاملی است که می‌تواند حساسیت‌های مختلف را ایجاد کند.
  • انتخاب نکردن ضد آفتاب مناسب پوست می‌تواند عامل دیگری برای این امر باشد. از آن جایی که هر نوع پوست ضد آفتاب مخصوص به خود را دارد، انتخاب یک کرم نامناسب می‌تواند باعث واکنش پوست شده و عوارض مختلفی به وجود بیاورد.
  • همه ضد آفتاب‌ها حداکثر سه ساعت می‌توانند از پوست محافظت کنند. بنابراین، تمدید نکردن ضد آفتاب می‌تواند خطر آسیب رسیدن به پوست را تا حد زیادی افزایش دهد.

راه‌های کاهش مضرات کرم ضد آفتاب

برای کاهش مضرات ضد آفتاب می‌توانید برخی اقدامات را انجام دهید. در قدم اول، ضد آفتاب متناسب با پوست خودتان را بخرید تا هیچ عوار جانبی را مشاهده نکنید. اگر احساس سوزش و قرمزی در پوست می‌کنید، بهتر است که به سرعت ضد آفتاب را بشویید و آن را از روی پوستتان پاک کنید. اگر پوست چربی دارید، از ضد آفتاب‌های مخصوص پوست چرب که بدون روغن هستند استفاده کنید تا منافذ پوستتان بسته نشود. فراموش نکنید که ضد آفتاب باید هر دو ساعت یک بار تمدید شود.

سخن پایانی

برای محافظت پوست در برابر اشعه‌های مضر خورشید و آلودگی‌ها، استفاده از ضد آفتاب بهترین راه حل ممکن است. با این که مزایای زیادی می‌تواند داشته باشد، اما در این مطلب مضرات کرم ضد آفتاب را هم بررسی کردیم. ترکیباتی که در آن وجود دارد می‌تواند آلودگی را در فولیکول‌های مو جمع کند و باعث مسدود شدن منافذ شود. بهتر است که در رابطه با این مضرات، اقداماتی را انجام دهید و کرم ضد آفتاب مناسب پوست خود را تهیه کنید. برای خرید انواع کرم ضد آفتاب می‌توانید از سایت راسن خرید خود را انجام دهید. کافی است که به قسمت موردنظر در سایت مراجعه کنید.

سوالات متداول

آیا ضد آفتاب می‌تواند پوست را تیره کند؟

ضد آفتاب به تنهایی نمی‌تواند باعث تیره‌تر شدن پوست شما شود.

ضد آفتاب رنگی برای پوست مضر است؟

خیر رنگدانه هایی که در این کرم وجود دارد، هیچ نوع عوارضی برای پوست ندارند.

آیا می‌توان فقط یکبار در طول روز از ضد آفتاب استفاده کرد؟

خیر شما باید هر دو ساعت یکبار کرم خود را تمدید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *