SPF چیست؟

برخی افراد به سلامت پوست خود اهمیت زیادی می‌دهند. اگر شما هم جز این افراد هستید، پس حتما ضرورت استفاده از ضد آفتاب را می‌دانید. SPF فاکتوری است که در همه ضد آفتاب‌ها یافت می‌شود. همه افراد می‌دانند که یک محصول دارای فاکتور SPF می‌تواند پوست را در برابر اشعه‌های مضر آفتاب محافظت کند، اما ترکیبات و نحوه محافظت آن چگونه است؟ در ادامه این مقاله از سایت راسن به توضیح کامل این موارد خواهیم پرداخت.

فاکتور محافظتی SPF چیست؟

نور خورشید اشعه‌های فرابنفشی دارد که هر کدام می‌توانند به نوعی به پوست آسیب بزنند. اشعه‌های UVA پرتو فرابنفش موجود در نور خورشید در لایه درم پوست یا میانی آن جذب می‌شوند. این اشعه‌ها می‌توانند پیری زودرس ایجاد کنند، باعث ایجاد چین‌وچروک شوند و لک‌هایی روی پوست ایجاد کنند. این پرتوها همچنین می‌توانند در ایجاد سرطان پوست موثر باشند. پس مهم است که به طور روزانه از پوست خود در برابر این اشعه مراقبت کنید.

پرتوهای UVB نیز جز اشعه فرابنفش خورشید به حساب می‌آیند که بر خلاف پرتوهای UVA توسط لایه بالایی پوست یعنی اپیدرم جذب می‌شوند. این پرتوها اگر در پوست جذب شوند باعث بروز آفتاب سوختگی می‌شوند. همچنین در ایجاد برخی سرطان‌ها مانند ملانوم تاثیر دارند. پرتوهای UVA می‌توانند از طریق شیشه هم به داخل خانه نفوذ کنند، اما شیشه‌ها قادر هستند که جذب  UVB را متوقف کنند.

SPF مخفف کلمه sun protection factor  است که می‌تواند نفوذ اشعه‌های UVB به پوست را متوقف کند. هر چه عدد SPF در محصولات بالاتر باشد، نشان دهنده فیلتر شدن اشعه‌های مضر خواهد بود. با این که درصدهای مختلفی از این فاکتور در ضد آفتاب‌ها وجود دارد، اما هیچ محصول مراقبتی نمی‌تواند به طور کامل از پوست شما محافظت کند.

ضد آفتاب SPF و نقش آن در محافظت پوست

فاکتور محافظت در برابر نور خورشید یا SPF معیاری است که نشان می‌دهد تا چه حد می‌توانید در برابر آفتاب سوختگی محافظت کنید. از زمانی که کرم ضد آفتاب ابداع شد تا به حال تغییرات زیادی در فرمولاسیون آن انجام شده است که اضافه کردن این فاکتور به ترکیبات آن توانسته است محافظت آن از پوست را چند برابر کند. داشتن SPF در ضد آفتاب می‌تواند مزایای زیر را به همراه داشته باشد:

  • از ابتدا به سرطان پوست جلوگیری می کند.
  • به جلوگیری از ایجاد چین‌وچروک و پیری زودرس کمک می‌کند.
  • قابلیت محافظت پوست در برابر پرتوهای UVA و UVB را دارد.
  • تابش بیش از نور خورشید می‌تواند هایپرپیگمانتاسیون را ایجاد کند که SPF از ایجاد آن جلوگیری کرده و راه خوبی برای محافظت از آفتاب سوختگی خواهد بود.

میزان مختلف فاکتورSFP در محصولات آرایشی و مراقبتی پوست

فاکتور SPF می‌تواند درصدهای مختلفی داشته باشد که هر کدام نشان دهنده میزان محافظتی پوست خواهند بود. میزان محافظت SFP  را می‌توان به شکل زیر دسته بندی کرد:

  • میزان SPF زیر 15 درصد: محصولاتی که میزان فاکتور محافظتی زیر 15 درصد دارند، معمولا محافظت کمی ارائه می‌دهند و برای افراد با سنین کمتر و زیر بیست سال مناسب هستند. این مقدار فاکتور می‌تواند 93 درصد اشعه را مسدود کند.
  • میزان SPF 15 تا 30 درصد: این میزان محافظت در دسته متوسط قرار دارد و تا حد معینی می‌تواند از پوست در برابر اشعه فرابنفش مراقبت کند. 97 درصد از اشعه UVB توسط این SPF مسدود خواهد شد.
  • میزان SPF 30 تا 50 درصد: این درصد با عنوان محافظت خوب شناخته می‌شود و برای اکثر افراد از سن 20 به بالا مناسب خواهد بود. اکثر کرم‌ها و محصولات فاکتور SPF با همین درصدها را دارند. تقریبا 98 درصد از اشعه‌های مضر توسط این SPF جلوگیری خواهند شد.
  • میزان SPF بالای 50 درصد: این درصد نشان دهنده محافظت عالی است، اما قدرت زیادی دارد و فقط در مواقعی که توسط پزشک توصیه شده باشد می‌توان آن را استفاده کرد.

در صورتی که پوست در حدود بیست دقیقه دچار آفتاب سوختگی می‌شود، یک ضد آفتاب با میزان SPF 30 می‌تواند آن را تا دو ساعت محافظت کند. با این حال، اگر بیشتر از دو ساعت در آفتاب باقی بمانید باز هم پوست شما دچار آفتاب سوختگی می‌شود. پس یا باید ضد آفتاب را تمدید کنید، یا از ضد آفتابی با میزان فاکتور محافظتی بالاتر استفاده کنید.

کدام SPF مراقبت بهتری در برابر اشعه‌های خورشید ایجاد می‌کند؟

هر چه عدد فاکتور SPF بالاتر باشد پوست شما در برابر اشعه‌های خورشید بیشتر محافظت می‌شود. معمولا استفاده از ضد آفتاب با SPF‌های مختلف در سنین خاصی توصیه می‌شود. افرادی که سن زیر بیست سال سن دارند معمولا می‌توانند از ضد آفتاب‌هایی با فاکتور SPF 15 استفاده کنند. از آن جایی که پوست افراد در این سنین حساس است، بهتر است که از محصولات سنگین روی پوست استفاده نشود. افرادی که در سنین بیست تا سی سالگی قرار دارند بهتر است از ضد آفتاب‌ها با میزان فاکتور محافظتی 30 استفاده کنند تا پوست آن‌ها به طور کامل مراقبت شود.

از سن سی به بالا که تولید کلاژن در پوست تا حدی کاهش می‌یابد، پوست صورت بیشتر در معرض اشعه‌های آفتاب قرار می‌گیرد. به همین خاطر، باید از ضد آفتاب‌هایی با SPF 50 استفاده کنند.  برخی افراد این سوال برایشان پیش می‌آید که آیا نوزادان و کودکان هم به ضد آفتاب نیاز دارند؟ معمولا استفاده از ضد آفتاب برای نوزادان زیر شش ماه ممنوع است. این بدان معنی است که پوست نوزادان بسیار حساس است و ممکن است تحت تاثیر مواد شیمیایی موجود در کرم قرار بگیرد.

بهتر است برای نوزادان و کودکان از کرم‌های ضد آفتاب مخصوص آنان استفاده کنید. زیرا این کرم‌ها فرمولاسیون خاصی دارند و مواد شیمیایی مضر که ممکن است به پوست آن‌ها آسیب برساند از ترکیبات آن‌ها حذف شده است. هنگام انتخاب ضد آفتاب برای کودک بهتر است که از فاکتور SPF 30 و پایین‌تر استفاده شود.

آیا کرم پودر SPF و سایر لوازم آرایشی می‌توانند محافظت کافی برای پوست ایجاد کنند؟

اگر زیاد از لوازم آرایشی استفاده می‌کنید، احتمالا برچسب SPF را روی آنان دیده‌اید. معمولا از این فاکتور محافظتی در کرم پودرها، پرایمرها و مرطوب کننده‌ها استفاده می‌شود، اما سوال اینجاست که این محصولات می‌توانند نقش ضد آفتاب را برای پوست ایفا کنند؟ معمولا میزان فاکتور SPF در محصولات آرایشی زیاد نیست و شما ضمن استفاده از آن‌ها به  یک ضد آفتاب با میزان SPF 30 نیاز خواهید داشت.

سطح SPF موجود در کرم پودرها و پرایمرها در حدی نیست که بتوانند به طور کامل از پوست محافظت کنند. به همین دلیل، استفاده بیشتر آن‌ها هم کمکی به این موضوع نخواهد کرد. اگر چه وجود ضد آفتاب و SPF در لوازم آرایشی تا حدی می‌تواند مفید باشد، اما فراموش نکنید که محافظت کامل در برابر خورشید ایجاد نخواهند کرد!

راهکار صحیح استفاده از لوازم آرایشی دارای SPF

اگر قصد دارید که از این لوازم آرایشی استفاده کنید، بهتر است که یک ضد آفتاب با میزان محافظت کافی هم در اختیار داشته باشید. طبق یک روتین صحیح آرایشی، اول باید از ضد آفتاب خود استفاده کنید. ضد آفتاب باید به طور کامل صورت و گردن شما را بپوشاند. سپس از لایه نازک مرطوب کننده استفاده کنید و در مرحله بعد، کرم پودری که حاوی فاکتور SPF است را به پوست خود بزنید. این کار باعث می‌شود که پوست شما به طور کامل در برابر اشعه‌های مضر نور خورشید حفظ شود.

معمولا نیاز است که ضد آفتاب هر دو ساعت یک بار تمدید شود، اما این کار با داشتن آرایش روی صورت امکان پذیر نیست. همچنین پاک کردن آرایش اصلا کار معقولانه‌ای به نظر نمی‌آید. بهترین راه حل در این مواقع استفاده از اسپری‌ها یا پودرهای حاوی فاکتور SPF است که می‌توانند محافظت دوباره ای روی پوست اعمال کنند.

سخن پایانی

پوست صورت بسیار آسیب پذیر است و می‌تواند در برابر اشعه‌های خورشید به راحتی تحت تاثیر قرار بگیرد. فاکتور SPF به طور اختصاصی برای جلوگیری از نفوذ این اشعه‌ها به پوست طراحی شده است و آن را می‌توانید در ضد آفتاب‌ها و بسیاری از لوازم آرایشی پیدا کنید. نکته مهم در هنگام استفاده از فاکتور SPF، درصد آن است که باید کاملا برای سن و نوع پوست شما مناسب باشد. اگر قصد تهیه ضد آفتاب با میزان SPF  مناسب را دارید، می‌توانید از سایت راسن اقدام به ثبت سفارش کنید.

سوالات متداول

عدد SPF به چه معناست؟

این عدد روی محصولات نشان دهنده میزان محافظ آن‌ها دربرابر پرتوهای فرابنفش خورشید است.

آیا می‌توان از ضد آفتاب در روزهای ابری و بارانی هم استفاده کرد؟

بله، مهم نیست با چه آب و هوایی مواجه شوید، نور خورشید همیشه اثرات خود را روی پوست خواهد گذاشت.

آیا همه انواع پوست به یک نوع فاکتور SPF نیاز دارند؟

هر نوع پوست بهتر است که میزان فاکتور محافظتی مناسب خود را استفاده کند. پوست‌های حساس نیاز به مراقبت بیشتر دارند، پس میزان SPF برای آن‌ها باید بالاتر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *