تاثیر افسردگی بر پوست و مو

آیا تا به حال به افسردگی مبتلا شده اید؟ این بیماری در حال حاضر جز یکی از شایع‌ترین بیماری‌های روحی در سراسر جهان به شمار می‌رود. افسردگی می‌تواند تمام جنبه‌های مختلف زندگی یک فرد را تحت تاثیر قرار دهد. همان طور که این بیماری نشانه‌های روحی و فیزیکی مختلفی دارد، می‌تواند بر قسمت‌های دیگر بدن نیز تاثیر بگذارد. احتمالا این سوال برایتان پیش می‌آید که تاثیر افسردگی بر پوست و مو چیست؟ برای پاسخ این سوال با ما در این مقاله از راسن همراه باشید تا به طور کامل این موضوع را بررسی کنیم.

نشانه‌های ظاهری افراد افسرده چیست؟

افسردگی یکی از بیماری‌هایی است که در جوامع امروزی در حال گسترش است. این بیماری معمولا دو حالت نهان و آشکار دارد که می‌تواند جوانب مختلف زندگی فرد مبتلا را تحت تاثیر قرار دهد. معمولا بیشتر افراد درباره عوارض و علائم روحی و روانی آن اطلاعات کافی دارند، اما نمی‌دانند که تاثیر افسردگی بر پوست و مو و علائم ظاهری آن چیست؟

وقتی یک فرد به افسردگی مبتلا می‌شود، معمولا در هورمون‌های او تغییرات زیادی به وجود می‌آید. یکی از عوارض افسردگی به وجود آمدن استرس زیاد است که می‌تواند تاثیرات زیادی روی پوست و مو بگذارد. افرادی که مبتلا به افسردگی هستند، انگیزه کافی برای رعایت بهداشت ندارند و معمولا از سطوح انرژی پایینی برخوردار هستند. افسردگی می‌تواند کارکرد کل بدن و متابولیسم آن را تغییر دهد و باعث بر هم خوردن تعادل در هورمون‌های شما شود.

 مشکلات ظاهری که می‌توانند در اثرافسردگی به وجود بیایند

  • تیرگی زیر چشم: تیرگی و کیسه هاس زیر چشم می‌توانند در اثر کم‌خوابی و استرس بیش از حد تشکیل شوند. همچنن افراد مبتلا به افسردگی از کافئین زیادی استفاده می‌کنند که خود روی سلامت پوست تاثیر خواهد گذاشت.
  • بروز آکنه: استرس بالا می‌تواند بروز آکنه و جوش را در سطح پوست بیشتر کند. استرس هورمون کورتیزول زیادی در بدن آزاد می‌کند که باعث مختل کردن سایر هورمون‌ها و بروز آکنه خواهد شد.
  • ایجاد کهیر و بثورات پوستی: افراد مبتلا به افسردگی رژیم غذایی سالمی ندارند که می‌تواند روده‌ها را تحت تاثیر قرار داده و باعث ایجاد کهیر روی پوست بشود.
  • بیماری‌های پوستی: معمولا سه بیماری روزاسه، اگزما و پسوریازیس در افراد مبتلا به افسردگی بیشتر رخ می‌دهند. در این شرایط، ظاهر پوست بدتر شده و باعث ایجاد مشکلات بیشتری مانند کمبود عزت نفس خواهد شد.

آیا افسردگی می‌تواند بر پوست و مو تاثیر بگذارد؟

افسردگی می‌تواند تغییرات زیادی در زندگی فرد مبتلا به وجود بیاورد. اولین نشانه این بیماری تغییر در سبک زندگی است. افراد مبتلا به افسردگی از فعالیت‌های اجتماعی باز می‌مانند. در زندگی شخصی آنان مشکل به وجود می‌آید و ممکن است منجر به طلاق شود. کسانی که از مشکلات جسمی و ظاهری ناشی از افسردگی شکایت می‌کنند، علاوه بر علائم افسردگی، در روابط و زندگی اجتماعی خود نیز مشکل دارند. فشار اطرافیان بر این موضوعات می‌تواند باعث شود که در بدن آن‌ها سطح بالایی از استرس به وجود بیاید که خود عامل مهمی برای تاثیر گذاشتن روی پوست و مو خواهد بود.

بررسی تاثیر افسردگی بر پوست و مو

همان طور که اشاره کردیم، افسردگی می‌تواند بر پوست و مو تاثیر بگذارد، اما دقیقا چه تغییراتی در آن‌ها به وجود می‌آورد؟ با این تغییرات در ادامه آشنا می شویم.

تاثیر افسردگی روی مو

معمولا دلایل زیادی برای ریزش مو وجود دارد، اما استرس ناشی از افسردگی از اصلی‌ترین دلایل آن به حساب می‌آید. وقتی یک فرد تحت تاثیر استرس شدید قرار می‌گیرد، موها می‌توانند وارد فاز ریزش شوند. اگر استرس وارد شده به بدن بیش از حد باشد، موها تا سه ماه می‌توانند ریزش داشته باشند. پس از این که موها تا حد زیادی دچار ریزش شدند، پس از 9 ماه دوباره شروع به رشد می‌کنند.

استرس شدید ناشی از افسردگی می‌تواند منجر به بروز آلوپسی شود. این بیماری زمانی رخ می‌دهد که در آن سیستم ایمنی به فولیکول‌های مو حمله می‌کند و باعث ریزش آن‌ها می‌شود. عدم تعادل هورمونی نیز می‌تواند باعث نازک شدن تار موها، خشن شدن آن‌ها و در نهایت باعث بروز ریزش مو شود. هر چقدر که استرس شما ماندگارتر باشد، احتمال ریزش مو را بالا می‌برد. برخی از داروهایی که برای درمان افسردگی تجویز می‌شوند، می‌توانند عوارضی از جمله ریزش مو داشته باشند.

تاثیر افسردگی روی پوست

تحقیقات نشان می‌دهد که حالت چهره می‌تواند تاثیر زیادی روی پوست داشته باشد. افرادی که به افسردگی مبتلا هستند، عمدتا ناراحت هستند و ابروهای درهمی دارند. به همین دلیل، این حالت‌ها روی چهره آنان تاثیر گذاشته و باعث افزایش چین و چروک می‌شود.

افسردگی اگر درمان نشود و مدت طولانی ادامه یابد، می‌تواند تاثیرات فاجعه باری روی پوست شما داشته باشد. تداخل در هورمون‌ها پوست را تیره، خشک و خشن می‌کند. همچنین افراد مبتلا به افسردگی به بهداشت خود هیچ اهمیتی نمی‌دهند و همین امر باعث از بین رفتن پوست خواهد شد.

تاثیر افسردگی روی ناخن‌ها

همان طور که می‌دانید استرس، یکی از عوارض بارز افسردگی است. افرادی که از سطح بالای استرس برخوردار هستد معمولا تیک‌ها و عادات عصبی مختلفی دارند. ناخن جویدن یکی از این عادات به شمار می‌رود. این افراد برای این که استرس خود را کنترل کنند شروع به جویدن ناخن‌های خود می‌کنند که می‌تواند آسیب‌های زیادی به آن‌ها وارد کند.

چگونه می‌توان تاثیر افسردگی بر پوست و مو را کاهش داد؟

اگر به این بیماری مبتلا شده اید و تاثیر افسردگی روی پوست و مو خود را مشاهده کرده اید، بهتر است که کارهایی برای کاهش تاثیرات آن انجام دهید. استفاده از یک روتین منظم پوستی می‌تواند به شما در این مورد کمک کند. از یک شست و شو دهنده مناسب پوست خود کمک بگیرید تا پوستی سالم و تمیز داشته باشید.

موهای خود را به طور منظم با استفاده از شامپوهای مناسب بشویید تا از ریزش آنان جلوگیری کنید. ورزش و فعالیت بدنی زیاد می‌تواند متابولیسم و هورمون‌های شما را تحت تاثیر قرار دهد و به بهبود آنان کمک کند.

درمان‌های مناسب برای از بین بردن تاثیر افسردگی بر پوست و مو

برای درمان افسردگی و کاهش تاثیر افسردگی بر پوست و مو می‌توانید برخی از گزینه‌های درمانی زیر را امتحان کنید.

تمدد اعصاب

انجام فعالیت‌هایی مانند یوگا و مدیتیشن می‌تواند کمک زیادی به آرامش و تعادل اعصاب شما بکند. وقتی یوگا انجام می‌دهید، سطح زیادی از استرس از بدن شما خارج می‌شود و می توانید تاثیرات آن را در مدت طولانی مشاهده کنید.

حضور در اجتماع

با این که افراد مبتلا به افسردگی تمایل زیادی به گوشه نشینی و گریز از اجتماع دارند، اما باید سعی کنند فعالیت خود را در جمع‌های خانوادگی و دوستانه افزایش دهند. این کار باعث افزایش ترشح هورمون دوپامین شده و تاثیر افسردگی بر پوست و مو را کاهش خواهد داد.

تغییر سبک زندگی

برای بهبود وضعیت پوست و موی خود باید تغییرات زیادی در تغذیه و مواد غذایی ایجاد کنید. برای این کار باید از مصرف فست فود و کافئین زیاد خودداری کنید و مصرف مواد غذایی سالم را افزایش دهید.

روان درمانی

مراجعه به روانشناس و روانپزشک باید حتما در روند درمانی شما قرار بگیرد رفتن به جلسات روان کاوی می‌تواند تاثیرات زیادی روی سلامت روان شما داشته باشد.

دارودرمانی

تاثیر افسردگی روی پوست و مو چیزی اجتناب ناپذیر است، بنابراین باید سعی کنید با داروها، سرم‌ها و مکمل‌ها این تاثیرات را کاهش دهید.

سخن پایانی

افسردگی و استرش ناشی از آن می‌تواند پوست و موی شما را تحت تاثیر زیادی قرار دهد. افرادی که مبتلا به افسردگی هستند و ریزش هر روزه موهای خود را تماشا می‌کنند، معمولا وضعیت افسردگی آن‌ها وخیم‌تر می‌شود. پس خود فرد و اطرافیان او باید کمک کنند تا تاثیر افسردگی بر پوست و مو به حداقل برسد. راهکارهای را در این مطلب عنوان کردیم که می‌تواند به شما در این امر کمک کند. بهترین محصولات پوشت و مو را از سایت راسن خریداری نمایید.

سوالات متداول

آیا ریزش موی ناشی از افسردگی قابل درمان است؟

بله. با این که رشد مجدد موها تقریبا دشوار است، اما شما باید به درمان خود ادامه بدهید.

چرا افسردگی باعث ایجاد آکنه می‌شود؟

افسردگی با داشتن استرس همراه است که این مورد می‌تواند روی هورمون‌ها اثیر گذاشته و باعث ایجاد آکنه شود.

چرا افسردگی باعث ریزش مو می‌شود؟

افسردگی با ایجاد تداخل در هورمون‌ها و عدم رعایت بهداشت فردی می‌تواند ریزش مو را ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *